AKTUALNE TEMATY

EU Datathon 2019 – wystartował konkurs dotyczący otwartych danych

Image by Pexels on Pixabay
Urząd Publikacji Unii Europejskiej we współpracy z rumuńską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej oficjalnie zainaugurował trzecią edycję konkursu EU Datathon. Celem konkursu jest zachęcanie do korzystania z otwartych danych, publikowanych przez Unię Europejską. Uczestnicy konkursu mogą zaprezentować swoje umiejętności związane z danymi i innowacyjne pomysły. Mają też okazję do stworzenia sieci kontaktów i uzyskania wsparcia w celu dalszej realizacji swoich pomysłów po zakończeniu konkursu.
Uczestnicy konkursu proszeni są o opracowanie aplikacji i interaktywnych wizualizacji oferujących szerokiej publiczności, organom publicznym i przedsiębiorstwom nowe usługi lub nową wiedzę. Należy przy tym skorzystać z co najmniej jednego z zestawów danych udostępnianych przez instytucje i agencje UE lub międzynarodowych partnerów konkursu; dane te można połączyć z innymi zbiorami danych.
Startujące w konkursie zespoły mogą przedstawić swoje aplikacje w ramach jednej kategorii ogólnej lub dwóch kategorii tematycznych:
– Innowacyjne pomysły poprzez otwarte dane UE,
– Nowe informacje na temat ekonomii i finansów,
– Przeciwdziałanie zmianie klimatu.
Konkurs jest wspierany w ramach działania przygotowawczego Parlamentu Europejskiego pt. „Połączone otwarte dane w europejskiej administracji publicznej” oraz programu Komisji Europejskiej „ISA²” (rozwiązania interoperacyjne dla administracji publicznych, przedsiębiorstw i obywateli).
Do wygrania nagrody pieniężne przyznawane w każdej z kategorii:
– 1. nagroda – 15 tys. euro,
– 2. nagroda – 7 tys. euro,
– 3. nagroda – 3 tys. euro.
Zwieńczeniem konkursu będzie konferencja, która odbędzie się 13 czerwca 2019 r. w Brukseli. Finaliści zaprezentują na niej swoje projekty przed jury składającym się z ekspertów oraz przed społecznością osób zainteresowanych otwartymi danymi.
Partnerzy UE Datathon 2019 to: Europejska Agencja Środowiska, Europejski Bank Centralny, Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Fundusz Inwestycyjny, Eurostat, Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna ds. Budżetu, Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna ds. Energii, Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna ds. Gospodarczych i Finansowych, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Wspólne Centrum Badawcze.
Po więcej informacji Organizator zaprasza na stronę EU DATATHON 2019.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji (MC), www.gov.pl/web/cyfryzacja. Komunikat z dnia 07.03.2019. Publikacja na podstawie licencji CC BY 3.0 PL.