AKTUALNE TEMATY

Rozsądny czynsz i nowoczesne budownictwo. Kolejnych 1000 mieszkań kredytowanych przez BGK

Szukasz mieszkania o rozsądnym czynszu? Już niedługo w twojej gminie może powstać jedno z 1000 mieszkań z programu mieszkaniowego BGK. Właśnie zakończył się szósty nabór wniosków z wiosennej edycji programu Społecznego Budownictwa Czynszowego. Inwestorzy dopisali, wpłynęło 26 wniosków – to dwa razy więcej niż rok temu.
Program Społecznego Budownictwa Czynszowego kolejny raz przyciągnął inwestorów. W wiosennym naborze w programie do BGK wpłynęło 26 wniosków o łącznej wartości ponad 136 mln zł. To potencjalne 1079 nowych mieszkań. Łączna wartość inwestycji, które mogą powstać dzięki wsparciu BGK z wiosennej edycji to ponad 272 mln zł.
Społeczne Budownictwo Czynszowe to program Banku Gospodarstwa Krajowego, który wspiera powstawanie nowych mieszkań. Program trafia do towarzystw budownictwa społecznego (TBS), spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych, dając im dostęp do taniego kredytu.
Celem programu jest poprawa warunków mieszkaniowych szczególnie tych osób, których nie stać na zakup mieszkania lub najem komercyjny, ale zbyt zamożnych na mieszkanie socjalne czy komunalne.

Czynsze w mieszkaniach sfinansowanych z preferencyjnych kredytów SBC są o kilkadziesiąt procent niższe od rynkowych. Średnia ze wszystkich udostępnionych w 2018 r. mieszkań to 14 zł za mkw. W Warszawie powstało 210 mieszkań, ze średnim czynszem  19,6 zł za mkw. Natomiast stawki rynkowe w stolicy oscylują w granicach 40 – 60 zł.
Co ważne, stawkę czynszu ogranicza ustawa – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
W Polsce wciąż brakuje przystępnych cenowo mieszkań na wynajem. Finansowanie mieszkalnictwa i poprawa jakości życia Polaków jest jednym z filarów działalności BGK  – zaznacza Kocon.
W wielu mniejszych miastach projekty wsparte z programu Społecznego Budownictwa Czynszowego to pierwsze od dawna inwestycje w budownictwo wielorodzinne. Mieszkania, które powstają, są nowoczesne, energooszczędne i wykończone pod klucz. Wszystkie budynki są przystosowane do potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych i młodych rodzin z dziećmi.
Dotychczas BGK udzielił finansowania na łączną kwotę 408 mln zł dla 81 projektów inwestycyjnych, dzięki którym powstanie ponad 3,6 tys. mieszkań. Prawie 1300 rodzin w 25 polskich miastach już otrzymało klucze do mieszkań zarówno w małych miastach, takich jak Trzcianka, jak i dużych – np. we Wrocławiu. Kolejny nabór wniosków inwestorów już jesienią.
BGK jest współinicjatorem rządowego programu (Program SBC), który od 2015 r. wspiera budownictwo społeczne. W latach 2016-2018 był pomysłodawcą wielu korzystnych zmian ułatwiających dostęp do kredytowania. Preferencyjne warunki finansowania pozwoliły na reaktywację tego typu budownictwa. W latach 2015-2024 ma do rozdysponowania 450 mln zł rocznie. Środki niewykorzystane przechodzą na rok kolejny.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego, media.bgk.pl. Komunikat prasowy z dnia 16.04.2019.

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}