AKTUALNE TEMATY

MSiT szuka sportowych talentów – rusza pilotaż Programu Skaut!

Obraz nswift123 z Pixabay
11 września 2019r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca Program Skaut z udziałem Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki. Dodatkowo w specjalnie przygotowanej strefie badawczej kadra naukowa Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego weryfikowała sprawność fizyczną dzieci i młodzieży.
– Program Skaut to kolejny element budowania fundamentu spójnej piramidy szkoleniowej. W ciągu czterech lat zwiększyliśmy środki na sport powszechny o blisko 95%. Wszystko po to, by stworzyć ogólnopolskie rozwiązania służące aktywizacji społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sportu dzieci i młodzieży. Program SKAUT dołącza do takich inicjatyw realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki jak: Rządowy Program „KLUB”, Szkolny Klub Sportowy czy Narodowa Baza Talentów. Dziś startujemy z pilotażem  w czterech województwach. W 2020 roku ponad 3500 skautów będzie wyszukiwać talenty w całej Polsce – powiedział Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki.
Program Skaut
Program został opracowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i skierowany jest do uczniów klas IV – VIII w całej Polsce. Podstawowym celem jest zebranie wyników testów prób sprawności fizycznej dzieci i młodzieży, poprawa ich kondycji oraz wsparcie młodych sportowców w zakresie ich rozwoju, a także umożliwienie im skorzystania z ofert klubów i związków sportowych.
W 2019 roku Program uruchomiony będzie w województwach śląskim, podlaskim, małopolskim i świętokrzyskim, a w roku 2020 w całej Polsce. Docelowo projekt zakłada zatrudnienie 3 560 skautów, a ich zadaniem będzie m.in. przeprowadzanie testów sprawności fizycznej, obserwowanie zajęć sportowych odbywających się w szkole i poza nią, rekomendowanie uczniów do uczestnictwa w zajęciach w klubach sportowych. Wyniki testów zostaną umieszczone w Narodowej Bazie Talentów.
Operator krajowy
Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.
– Nasze wieloletnie doświadczenia wykorzystujemy m.in. przy ocenie poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Nie mam wątpliwości, że zaangażowanie Skautów przygotowanych do oceny sportowych możliwości naszych dzieci pozwoli ukierunkować uzdolnionych młodych sportowców, zgodnie z ich potencjałem, na te dyscypliny, w których mają największe szanse na rozwój – podsumowała Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk.
Szczegółowe informacje o Programie są dostępne na stronie: http://www.programskaut.pl

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSIT), https://www.gov.pl

Zapisując się na bezpłatny newsletter:
- akceptujesz zasady przetwarzania danych osobowych znajdujące się w "Polityce prywatności" portalu granty.pl;
- zgadzasz się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych od administratora serwisu będącego jednocześnie administratorem Twoich danych osobowych – Opolskiej Fundacji Inicjatyw Międzynarodowych.
Twoja zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres info@granty.pl.

{"popup_goal":"email-lists","popup_type":"popup-modal","gen_btn_text":"Zapisz na newsletter","fullscreen_popup":"0","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"7","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"newsletter granty.pl","email_heading":"Subskrypcja newslettera granty.pl","thank_you_msg":"Dzi\u0119kujemy za subskrypcj\u0119 newslettera granty.pl !\r\nInformacja o subskrypcji zosta\u0142a wys\u0142ana na podany adres email.\r\n\r\n ","email_message":"Dzie\u0144 dobry,\r\nDzi\u0119kujemy za subskrypcj\u0119 newslettera granty.pl !\r\n\r\nTw\u00f3j adres email jest przechowywany w naszej bazie danych za Twoj\u0105 zgod\u0105.\r\nAby uzyska\u0107 informacje o udost\u0119pnianiu i zmianach danych skontaktuj si\u0119 z administratorem naszego serwisu.\r\nZasady korzystania z newslettera zosta\u0142y okre\u015blone w \u201ePolityce prywatno\u015bci\u201d.\r\nKa\u017cdy subskrybent newslettera portalu granty.pl ma prawo w dowolnym momencie zmieni\u0107 lub usun\u0105\u0107 sw\u00f3j adres e-mail z naszej bazy.\r\nW celu usuni\u0119cia adresu email z naszej bazy nale\u017cy wys\u0142a\u0107 wiadomo\u015b\u0107 o tre\u015bci \u201erezygnacja\u201d na adres info@granty.pl lub\u00a0 info@ofim.pl","popup_ID":22110}

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}