AKTUALNE TEMATY

Wielkie Wyzwanie: Energia

W organizacji pierwszej polskiej edycji Wielkiego Wyzwania pomogą środki programu Inteligentny Rozwój (POIR). W konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) dla twórcy najlepszego rozwiązania na prototyp „przydomowej elektrowni wiatrowej” czeka milion złotych.
Nowatorska inicjatywa NCBR wzorowana jest na amerykańskich zawodach technologicznych typu DARPA Grand Challenge. W polskie edycji konkursu zadaniem uczestników będzie opracowanie kompaktowego urządzenia zdolnego przekształcić siłę wiatru na energię elektryczną. Autor najlepszego rozwiązania otrzyma nagrodę w wysokości 1 miliona złotych.
Pierwsze polskie wyzwanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania „Innowacyjne metody zarządzania badaniami”  programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.
– Współczesny świat staje wobec rosnących wyzwań związanych ze zmianą klimatu. W Polsce także obserwujemy jak zmienia się świadomość gospodarstw domowych do pro-ekologicznych źródeł pozyskania energii elektrycznej. Wierzę, że Wielkie Wyzwanie: Energia organizowane przy wsparciu środków z POIR , przyczyni się do rozwoju polskiej myśl  technicznej w obszarze odnawialnych źródeł energii – powiedział wiceminister Grzegorz Puda.
Podstawowym warunkiem udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia jest wypełnienie prostego formularza udostępnionego na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl i uzyskanie statusu Uczestnika. Należy to zrobić w terminie od 1 stycznia 2020 r. – 10 maja 2020 r.
Do półfinałów zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 40 uczestników (przy czym zespół jako całość traktowany jest jako jeden uczestnik). Na tym etapie ocenie podlegać będzie to, czy prototypy działają i ile energii generują. W Wielkim Finale, który odbędzie się na żywo przed publicznością, zobaczymy zaś nie więcej niż 10 drużyn.
Więcej informacji na temat Wielkiego Wyzwania: Energia wraz z projektem „Podręcznika Uczestnika” znajduje się na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, gov.pl.

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}