AKTUALNE TEMATY

„Opieka 75+” w blisko 550 gminach

Obraz Gerd Altmann z Pixabay
22,4 mln zł na świadczenie usług opiekuńczych dla prawie 6,5 tys. osób starszych w blisko 550 gminach – tak w skrócie wyglądać będzie program „Opieka 75+” edycja 2020.
Program „Opieka 75+” to większa dostępność usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla seniorów powyżej 75. roku życia z małych gmin do 60 tys. mieszkańców – zarówno samotnych, jak i żyjących w rodzinach.
– Realizacja tych usług jest obowiązkiem gmin, program „Opieka 75+” powstał po to, by wspierać je w tych ważnych i potrzebnych działaniach. Osób starszych w Polsce z roku na rok przybywa, a zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze – również specjalistyczne – rośnie. Gminy, które przystąpiły do realizacji programu, otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 50 proc. kosztów zadania – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
W 2019 r. deklarację przystąpienia do programu zgłosiło 427 gmin z usługami dla ok. 3,5 tys. osób, a zgłoszone zapotrzebowanie wyniosło ponad 12 mln zł.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptowało zapotrzebowanie na środki finansowe zgłoszone przez samorządy do Wojewodów w ramach tegorocznej edycji programu.
W 2020 r. przystąpienie do realizacji programu zadeklarowały 542 gminy z usługami dla prawie 6,5 tys. osób. Oszacowana wysokość środków na realizację tegorocznej edycji programu „Opieka 75+” wyniosła prawie 22,4 mln.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gov.pl

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}