AKTUALNE TEMATY

6 mld zł na tarczę dla samorządów

6 miliardów złotych (5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów ) na dopłaty do inwestycji lokalnych – taki będzie efekt Funduszu Inwestycji Samorządowych. Rządowe dofinansowanie będzie można wykorzystać na takie inwestycje jak np. szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne działania o charakterze lokalnym. Dostęp do rządowego programu wsparcia inwestycji otrzymają wszystkie gminy i powiaty. Fundusz odegra rolę tarczy dla samorządów.
– Fundusz Inwestycji Samorządowych dostarczy władzom lokalnym kapitał inwestycyjny. Chcemy wesprzeć wszystkie polskie gminy i powiaty. To 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów. Szczególne wsparcie dostaną gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które – bez względu na rozmiar – dostaną po co najmniej 0,5 mln zł – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
I dodaje:
– Pieniądze te będzie można wydać na dowolny wybrany cel – szkołę, żłobek, przedszkole czy drogę, tabor komunikacji miejskiej lub szpital. Mówimy więc o inwestycjach ulokowanych blisko ludzi. Takich, które zdecydowanie poprawią jakość życia lokalnych społeczności.
Od samego początku pandemii COVID-19, w kolejnych ustawach, staraliśmy się – najpierw organizacyjnie – wspomóc pracę samorządów. Mamy świadomość tego, że inwestycje lokalne są motorem napędowym, także lokalnej, gospodarki. W związku z tym przygotowaliśmy Fundusz Inwestycji Samorządowych, który jest tarczą, realnym wsparciem dla władz lokalnych – mówi Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Ministerstwo Finansów od początku pandemii wspiera przedsiębiorców oraz samorządy. Wprowadzono już wiele zmian, które usprawniły wykonywanie budżetów JST, uelastyczniły reguły fiskalne i poprawiły płynność finansową samorządów. Kolejnym elementem pomocy jest wsparcie lokalnych inwestycji. To dodatkowy impuls dla rozwoju gospodarczego regionów i konkretne pieniądze, które otrzymają samorządy. Rządowa pomoc sprawi, że JST będą mogły bez przeszkód realizować swoje przedsięwzięcia – podkreśla wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Kluczowe założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych
Gminy i powiaty dostaną dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to Tarcza dla Samorządów, warta w skali całego kraju 6 mld zł.
Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł. Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji.
Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty. A także inne działania o charakterze lokalnym.
Więcej informacji o Funduszu Inwestycji Samorządowych

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, gov.pl.

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}