AKTUALNE TEMATY

Pytania i odpowiedzi dotyczące rządowego wsparcia 500 zł dla nauczycieli

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało zestawienie pytań i odpowiedzi dotyczących rządowego programu 500 zł dla nauczycieli na naukę zdalną.
Kto może skorzystać z dofinansowania? Czy przysługuje ono również nauczycielom szkół niepublicznych?
Świadczenie należy się nauczycielom, w tym dyrektorom będącym nauczycielami, zatrudnionym w jednostkach systemu oświaty, zarówno publicznych jak i niepublicznych.  Przysługuje ono również osobom niebędącym nauczycielami, którzy prowadzą zajęcia z uczniami na podstawie art. 15 ust. 2-6 ustawy – Prawo oświatowe.
Świadczenie służy podniesieniu jakości kształcenia z uczniami na odległość i refundacji kosztów jakie z tego tytułu ponieśli nauczyciele. Wsparciem nie są objęci nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia wyłącznie w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych lub w innych formach wychowania przedszkolnego.
Jeżeli jednak nauczyciel wychowania przedszkolnego prowadzi równocześnie zajęcia w innych jednostkach systemu oświaty to może się on ubiegać o dofinansowanie w tych jednostkach.
Jaka jest kwota dofinansowania?
Dofinansowanie będzie wypłacone w kwocie wskazanej we wniosku na podstawie przedłożonego dowodu zakupu, jednak nie wyższej niż 500 zł.
Uwaga: od świadczenia nie jest odprowadzany podatek i składki na ubezpieczeni społeczne.
Czy zwykły paragon wystarczy do rozliczenia?
Jeżeli zakup nastąpił od 1 września br. do 20 listopada br. i brak jest imiennego dowodu zakupu to do wniosku dołącza się oryginał lub kopię paragonu oraz wypełnia się oświadczenie, że paragon dotyczy zakupionego sprzętu, oprogramowania lub usługi, wskazanych we wniosku.
Wszystkie zakupy po 20 listopada br. nauczyciel musi już udokumentować imiennym dowodem zakupu.
Czy mogę rozliczyć koszty zakupu dokonane wspólnie z mężem/żoną jeśli oboje pracujemy w szkole i wykonywaliśmy kształcenie na odległość?
Tak. Wówczas nauczyciele składają wnioski do swoich dyrektorów załączając kopię lub oryginał dowodu wspólnego zakupu. Należy przy tym pamiętać, że dofinansowanie na każdą osobę wynosi do 500 zł.
Dofinansowanie nie może przekroczyć wydatkowanej kwoty, czyli np. jeśli wydatkowana za zakup kwota wyniosła 800 zł, to koszt należy rozłożyć na dwa wnioski.
W takim przypadku dyrektor może zobowiązać nauczyciela do złożenia dodatkowych wyjaśnień lub informacji dotyczących kwoty dofinansowania współmałżonka zatrudnionego w innej jednostce systemu oświaty.
Czy jeśli pracuję w kilku szkołach, to mogę złożyć kilka wniosków?
Nie. W takiej sytuacji wniosek należy złożyć do dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony w najwyższym wymiarze. Jeżeli w tych szkołach zatrudnienie jest w równym wymiarze, to wniosek należy złożyć tam, gdzie wcześniej zawarto umowę, a jeżeli zostały one zawarte w tym samym dniu – w szkole, w której nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony.
Do kiedy mogę złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć najpóźniej do 7 grudnia br.
Po jakim czasie od złożenia wniosku otrzymam pieniądze?
Dofinansowanie zostanie wypłacone najpóźniej do 31 grudnia br.
Jak będzie wyglądać procedura składania wniosków?
Nauczyciel do 7 grudnia br. składa wniosek do dyrektora szkoły, następnie do 11 grudnia br. dyrektor przekazuje zbiorczą listę nauczycieli uprawnionych do wypłaty (w przypadku szkół niesamorządowych dyrektor składa krótki wniosek o udzielenie dotacji celowej).
Do 31 grudnia br. nauczyciele otrzymają na konta wypłatę środków.
Czy w ramach dofinansowania mogę rozliczyć koszty zakupu smartfona czy koszty internetu?
Tak. W ramach programu będzie można przedłożyć dowód zakupu smartfona, jak i zrefundować koszty zakupu usługi dostępu do internetu. Szczegółowy wykaz refundowanych przedmiotów zakupu znajduje się na stronie ministerstwa.
Czy sprzęt kupiony w marcu lub w kwietniu może być zrefundowany?
Nie. Refundacji podlegają zakupy dokonane pomiędzy 1 września a 7 grudnia br.
Czy samorząd będzie musiał zwrócić niewykorzystane środki na ten cel?
Nie. Środki przekazane jednostce samorządu terytorialnego, które nie zostaną w pełni wykorzystane mogą być przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania dla jednostek systemu oświaty. Zależy nam, by były one w pełni wykorzystane na usprawnienie infrastruktury informatycznej, która później posłuży uczniom.

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, gov.pl.

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}