AKTUALNOŚCI

Niemal 25 tys. nowych miejsc dla maluchów w 2021 r.

Fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, CC BY-ND 2.0.
Blisko 25 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi ma powstać w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”, a ponad 112 tys. miejsc już istniejących otrzyma dofinansowanie.
– Jednym z fundamentów prowadzonej przez nas polityki rodzinnej jest rozwój miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Służy temu program „Maluch+”, który realizujemy sprawnie w tym trudnym czasie pandemii – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
– Rozwój miejsc opieki dla dzieci do lat 3 to jeden z fundamentów prowadzonej przez nas polityki rodzinnej. Służy temu program „Maluch+”. W ciągu naszych rządów 2,1 mld zł przeznaczyliśmy na rozwój i utrzymanie miejsc opieki dla najmłodszych. Od 2018 r. to 450 mln zł rocznie – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Coraz więcej dzieci objętych opieką
Efekt? Blisko dwukrotny wzrost wskaźnika dostępności miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – z 12,4 proc. w 2015 r. do 25,5 proc. obecnie.
Dwukrotnie wzrosła także od 2015 r. liczba dostępnych miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3. To blisko 200 tys. miejsc w 6,7 tys. instytucjach opieki. Rośnie też udział gmin wiejskich, które posiadają miejsca opieki dla najmłodszych. Ten udział wynosi obecnie blisko 30 proc., podczas gdy jeszcze w 2015 r. wynosił zaledwie 12 proc.
– W związku z pandemią koronawirusa i związanymi z nią trudnościami w 2020 r. po raz pierwszy wprowadziliśmy rozwiązanie umożliwiające samorządom oraz podmiotom niepublicznym dokończenie inwestycji w 2021 r. i rozliczenie środków z 2020 r. do końca roku 2021. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest niełatwa, stąd nasza decyzja – wskazuje minister Maląg.
„Maluch+” to niemal 25 tys. nowych miejsc dla najmłodszych
W listopadzie ub. r. odbyło się rozstrzygnięcie dofinasowania dla samorządów na tworzenie nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+” edycja 2021. – Dziś przedstawiamy wyniki kolejnych modułów – mówi szefowa resortu rodziny.
I tak dzięki programowi „Maluch+” w 2021 może powstać niemal 25 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Utworzenie 18,8 tys. deklarują podmioty niepubliczne. To ponad 341 mln zł przeznaczonych na ten cel. Dzięki temu powstanie 4,1 tys. nowych placówek opieki w całym kraju.
Najwięcej miejsc z tej puli powstanie w woj. mazowieckim (4,6 tys.) oraz śląskim (4,1 tys.) i pomorskim (3,3 tys.).
Ponad 112 tys. miejsc już istniejących z dofinansowaniem
– Dofinansowujemy także już istniejące miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych. W tegorocznej edycji dofinansowanych zostanie ponad 112 tys. miejsc. To przeszło 104 mln zł, które pozwolą na obniżenie opłat ponoszonych przez rodziców na żłobek lub klub dziecięcy. Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory tych instytucji były pozbawione. W tegorocznej edycji 95 gmin, w których do tej pory nie było gminnych żłobków i klubów dziecięcych, zadeklarowało utworzenie placówek opieki łącznie dla 2 715  dzieci – informuje minister Marlena Maląg.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, gov.pl.

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}