AKTUALNOŚCI

EURACTIV.pl: DiscoverEU – Darmowe bilety kolejowe dla młodych Europejczyków. 2021 Europejskim Rokiem Kolei

Obraz Michael Gaida z Pixabay
Jak podaje serwis internetowy EURACTIV.pl, po przerwie wywoływanej pandemią, ponownie wraca program DiscoverEU, który da 60 tys. młodych ludzi szansę na zwiedzenie Europy dzięki bezpłatnym przejazdom kolejowym. To dwukrotnie więcej niż we wcześniejszych edycjach. Szanse na bilety otrzymają aż dwa roczniki nastolatków.
DiscoverEU to inicjatywa Unii Europejskiej, której celem jest umożliwienie osiemnastolatkom z Europy odbycia podróży pociągiem, podczas której odkryją zalety swobodnego przemieszczania się po Unii Europejskiej oraz poznają różnorodność Starego Kontynentu, jak również jego dziedzictwo kulturowe i historię.
Bezpłatne bilety są przydzielane państwom członkowskim na podstawie liczby ludności i mogą ubiegać się o nie osoby, które niedawno skończyły 18 lat.
Ze względu na pandemię i ograniczenia w podróżach w 2020 r., na kolejną edycję programu przeznaczono pulę 60 tys. biletów zamiast 30 tys., jak do tej pory. Osoby, które ukończyły 18-lat w ubiegłym roku także będą mogły ubiegać się o bilet.
W programie będą mogli wziąć udział młodzi z dwóch roczników – 2002 i 2003. Zgłoszenia mają być przyjmowane w październiku, a podróże będą mogły się odbywać w wybranym okresie 30 dni pomiędzy marcem 2022 a marcem 2023.
Ponieważ sytuacja związana z pandemią jest niestabilna, wszyscy podróżni otrzymają wyjątkowo możliwość elastycznych rezerwacji i ubezpieczenie na wypadek nagłych zmian.
Proces aplikacyjny DiscoverEU wymaga od kandydatów odpowiedzi na sześć pytań dotyczących historii i kultury Europy. Odpowiedzi są następnie przeglądane przez urzędników Komisji Europejskiej, którzy wyłaniają zwycięzców.
Jakie zmiany w programie?
Od przyszłego roku DiscoverEU będzie finansowany w ramach programu Erasmus +, a zatem będzie dotyczył także krajów uczestniczących w programie Erasmus + spoza UE. Dzięki integracji z programem Erasmus+, Discover EU będzie musiał spełniać dodatkowe cele, w tym obejmować wymiar edukacyjny.
W tym roku obchodzony jest Europejski Rok Kolei, którego celem jest podkreślenie korzyści płynących z kolei jako zrównoważonego, inteligentnego i bezpiecznego środka transportu. DiscoverEU będzie kluczowym elementem wspierającym cele obchodów i zmieniającym podejście młodych ludzi do podróży koleją.
Więcej informacji na stronie: https://www.euractiv.pl/section/polityka-regionalna/news/interrail-discovereu-unia-europejska-parlament-europejski-komisja-kolej-europa-turystyka-pandemia

Źródło: EURACTIV.pl. Autor: Aleksandra Kuśnierkiewicz.

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}