AKTUALNOŚCI

Europejski Fundusz Gwarancyjny już wkrótce dostępny na polskim rynku

Ponad 14 miliardów złotych pochodzących z trzynastu instytucji finansowych z Polski trafi jeszcze w tym roku do polskich przedsiębiorców. W całym okresie aktywności Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego będą mogli oni skorzystać z finansowania antykryzysowego szacowanego nawet na 20 mld zł.
Kwoty szacowanego wolumenu są adekwatne do składki, jaką Polska zadeklarowała na poczet EFG w wysokości około 1,1 mld euro.
Europejski Fundusz Gwarancyjny został utworzony dobrowolnie i solidarnościowo przez  państwa członkowskie Unii Europejskiej, jako narzędzie walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19.
Środki zostały powierzone Grupie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na zaoferowanie gwarancji portfelowych oraz palety instrumentów dla funduszy podwyższonego ryzyka w celu poprawy dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania.
Do EFG przystąpiły 22 państwa, w tym instytucje finansowe siedemnastu z nich przeszły z sukcesem proces selekcji. Polska zajmuje obecnie wysokie 5. miejsce pod względem liczby zatwierdzonych projektów w EFG, wyprzedzając m. in. Szwecję, Belgię i Niemcy. W czołówce plasują się zaś takie państwa jak Włochy, Hiszpania czy Francja.
Bardzo się cieszę, że polski rynek finansowy w sposób odpowiedzialny zareagował  i odpowiedział na wezwanie swoich klientów, a także polskiego rządu o skorzystanie z nowego europejskiego funduszu, współfinansowanego przez Polskę. Liczymy na to, że już w czerwcu zostaną udostępnione nowe środki dla polskich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy powinni zyskać w efekcie dostęp do tańszego i prostszego finansowania– powiedział Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.
I dodał: – Szybkie i profesjonalne przygotowanie rynku do wykorzystania nowych instrumentów było możliwe dzięki zorganizowanej współpracy Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.
Instytucje finansowe mogą skorzystać z zabezpieczenia ryzyka kredytowego w ramach trzech linii gwarancyjnych oferowanych w ramach EFG. Dwie linie udostępnione przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) ukierunkowane są na finansowanie głównie MSP, a linia zarządzana przez EBI ukierunkowana jest na finansowanie dużych przedsiębiorstw oraz podmiotów ochrony zdrowia.
Gwarancje udzielane są w trybie portfelowym  na poziomie indywidualnych transakcji, włączanych do portfela przez uprawnione instytucje finansowe na podstawie delegacji udzielonych przez EBI lub EFI do podejmowania decyzji kredytowych, monitoringu i windykacji.
Do współpracy zaproszono zarówno publiczne i prywatne instytucje kredytowe, finansowe (w tym m.in. podmioty leasingowe i faktoringowe) lub fundusze pożyczkowe oraz krajowe banki prorozwojowe (w Polsce BGK).

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, gov.pl.

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}