AKTUALNOŚCI

Nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa”

Trwa nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa”. Celem programu jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Ostateczny termin składania wniosków upływa 22 października br.
Codzienna opieka nad bliską osobą z niepełnosprawnościami to spore obciążenie. Wymaga często całkowitego podporządkowania swojego dziennego rozkładu zajęć, całego życia właśnie opiece. To właśnie z myślą o odciążeniu opiekunów powstał program „Opieka wytchnieniowa”. – Właśnie rozpoczyna się nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu, zachęcam samorządy do dołączania. Wspólnie możemy poprawić jakość życia wielu osób – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
– Cieszę się, że mogę ogłosić start naboru wniosków do przyszłorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa”. Gorąco zachęcam samorządy do dołączania, nie mam wątpliwości, że wspólnie możemy realnie poprawić jakość życia wielu osób, naprawdę odmienić ich codzienność – podkreśla minister Marlena Maląg.
W ramach przyszłorocznej edycji programu usługami opieki wytchnieniowej planowane jest objęcie co najmniej 3.000 osób.
Budżet programu wynosi 60 mln zł.
Na jakie wsparcie z programu można liczyć?
Gmina/powiat otrzymuje wsparcie finansowe w zakresie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej, zarówno w ramach pobytu dziennego, jak i pobytu całodobowego dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Kto może złożyć wniosek?
O dofinansowanie wniosku w ramach programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego lub powiatowego.
Wnioski należy składać do właściwego wojewody.
Gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe dotyczące realizacji usług opieki wytchnieniowej w wysokości nawet do 100 proc. kosztów.
Wnioski można składać do 22 października br.
W edycji 2020 wnioski na środki finansowe z programu „Opieka wytchnieniowa” złożyło prawie 360 jednostek samorządu terytorialnego, a wsparciem objętych zostało ponad 3 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, gov.pl.

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}