AKTUALNOŚCI

Rozstrzygnięcie programów wspierających rozwój czytelnictwa

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naborów wniosków w ramach dwóch programów grantowych koordynowanych przez Instytut Książki – pilotażowego projektu „Certyfikat dla małych księgarni” oraz Priorytetu 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
„Certyfikat dla małych księgarni” to nowy program, który ma za zadnie pomóc małym księgarniom w funkcjonowaniu, ma pomóc im przetrwać. W tym roku w ramach programu do 106 księgarni trafiło niemal 3 mln zł. W większości są to dotacje w wysokości do 30 tys. zł – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński, ogłaszając wyniki naborów wniosków.
„Od pewnego czasu chcieliśmy pomóc małym księgarniom. Dlatego stworzyliśmy program „Partnerstwo dla książki”. Okazało się jednak, że ten program nie do każdego dociera, nie każda mała księgarnia jest odbiorcą, który potrafi się wpasować w ten program. Natomiast „Certyfikat” jest adresowany bezpośrednio do małych księgarni, umożliwiając im finansowanie podstawowych kosztów stałych, takich jak np. czynsz. Są tu też pieniądze na promocję i sprzęt” – wyjaśnił minister kultury i dziedzictwa narodowego.
W I naborze Priorytetu 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dofinansowanie uzyskało 39 bibliotek na łączną kwotę prawie 43,5 mln zł.
Z kolei w ramach pilotażowej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarnido 122 niezależnych księgarni trafiło niemal 3 mln zł. W przeważającej większości wnioskującym przyznane zostało wsparcie na maksymalną kwotę 30 tys. zł.
Środki, otrzymane przez księgarnie w ramach programu, są przeznaczane na działania konsultingowe i promocyjne, koszty czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu, a także zakup sprzętu, niezbędnych licencji i wyposażenia księgarni.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gov.pl.

Polecamy nasze profile w mediach społecznościowych:

{"popup_goal":"social-traffic","popup_type":"push-notification","gen_btn_text":"Subscribe","fullscreen_popup":"","slider_slide_time":"","when_popup_appear":"page_load","delay":"0","x_second":"0","x_scroll":"0","disappear":"0","exptime":"0","hideclsbtn":"0","clsonesc":"1","email_subject":"","email_heading":"","thank_you_msg":"","email_message":"","popup_ID":22276}