25,2 C
Warszawa
niedziela, 26 czerwca, 2022

20 tysięcy złotych na projekty partnerskie. Konkurs otwarty programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”

Organizacje i instytucje działające w gminach do 50 tys. mieszkańców mają szansę na stworzenie partnerstwa na rzecz dobra wspólnego i realizację projektu ważnego dla lokalnej społeczności. W ramach programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” mogą wziąć udział w tutoringu, a następnie zdobyć grant do 20 tysięcy złotych na partnerskie  działania. Realizowane projekty będą mogły obejmować również wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Termin nadsyłania  zgłoszeń upływa 28 marca 2022 roku.
Program „Lokalne Partnerstwa PAFW”, zainicjowany w 2009 r.  i realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce adresowany jest do lokalnych społeczności z gmin do 50 tysięcy mieszkańców, które wykazują najwyższą aktywność w realizacji różnych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, www.filantropia.org.pl.
Jego celem jest umacnianie współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami oraz osobami w nie zaangażowanymi. Cel ten osiągany jest przez partnerstwa zawiązywane w Programie dzięki realizacji wspólnych projektów.
 Trzon każdego partnerstwa stanowi Grupa Inicjatywna. Tworzą ją  liderki i liderzy społeczni oraz organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki czy instytucje kultury. Na późniejszym etapie dołączają do nich inni aktorzy życia społecznego: samorządy lokalne, przedsiębiorstwa i lokalne media.
W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną.
W trwającej obecnie VIII edycji Programu ogłaszane są dwa konkursy. 
Ogólnopolski, (zamknięty) konkurs grantowy dla beneficjentów programów PAFW, którzy na przestrzeni ostatnich czterech lat zrealizowali w swoich społecznościach lokalnych projekty w ramach co najmniej czterech różnych programów PAFW.
Drugi to ogólnopolski (otwarty) konkurs grantowy, na start-up granty, skierowany do samozawiązujących się Grup Inicjatywnych, nie związanych dotychczas z programami PAFW lub takich, których tylko jeden z członków był ich beneficjentem.
Dotychczas w ramach Programu zawiązało się 50 partnerstw i 11 start-upów, których działania objęły 107 gmin. Łącznie wzięło w nich udział blisko 160 tysięcy mieszkańców i prawie 1000 partnerów.
W niektórych miejscowościach brakuje przestrzeni  do rozmowy człowieka z człowiekiem, gdzie indziej mieszkańcy chcą docenić produkt lokalny czy dumę regionu, a czasami pojawia się też potrzeba stworzenia profesjonalnej oferty kulturalnej czy turystycznej. Partnerzy zaczynają więc od diagnozy problemu. Potem trzeba mówienie o pomysłach zastąpić działaniem i zbudować koalicję tych, którzy myślą podobnie. I oczywiście zgłosić się do programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” – mówi Emilia Dmochowska, koordynatorka Programu.
W ciągu kilkunastu lat efekty partnerskich przedsięwzięć to m.in. lokalna internetowa telewizja obywatelska w Grodzisku Mazowieckim, zagospodarowanie publicznego parku w Biłgoraju, a także wypromowanie lokalnych produktów – karpia w Dolinie Baryczy, jabłka w Warce oraz chleba w Szadku.
Powstały również Miejsca Przyjazne Młodzieży na Podkarpaciu, przeprowadzono kampanię na rzecz czystego powietrza w Żywcu, a w Chrzanowie zachowano dziedzictwo związane z nieistniejącą już, pierwszą w Polsce fabryką lokomotyw „Fablok” SA, która stała się wizytówką miasta.
Program „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”, idea budowania lokalnych partnerstw opartych na dobru wspólnym i metoda animacji społeczności lokalnych cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego otwieramy program na Grupy Inicjatywne, niekoniecznie związane wcześniej z programami PAFW  – mówi Joanna Lempart dyrektor programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Konkurs otwarty – poznaj etapy
Konkurs otwarty jest adresowany do Grup Inicjatywnych, składających się z co najmniej trzech podmiotów, współpracujących ze sobą na terenie jednej lub więcej gmin do 50 tysięcy mieszkańców.
Mogą to być organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki czy instytucje kultury. W późniejszym etapie budowania partnerstwa do Grupy Inicjatywnej dołączają samorządy lokalne, przedsiębiorstwa i  lokalne media.
W ramach konkursu otwartego przewidziano dwa etapy: udział w 3-miesięcznym programie tutoringu a następnie ubieganie się o start-up granty w wysokości do 20.000 zł.
Pula w konkursie otwartym wynosi 80.000 zł. Przyznane zostaną maksymalnie 4 start-up granty.
Aby zgłosić się do udziału w tutoringu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go w wersji elektronicznej na adres e.dmochowska@filantropia.org.pl  w terminie do 28 marca 2022 roku.
Do udziału w programie tutoringu zaproszonych zostanie 6 wybranych Grup Inicjatywnych. Program tutoringu obejmuje: szkolenie z metody animacji społeczności lokalnych, mini-granty na przeprowadzenie lokalnej diagnozy i konsultacji społecznych w wysokości 3 tysięcy złotych oraz wsparcie ekspertów i animatorów, udział w szkoleniach, webinariach.
Szczegółowe informacje dostępne są w regulaminie konkursu.
Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie:
http://www.lokalnepartnerstwa.org.pl/o-programie

Źródło: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, www.filantropia.org.pl.

INNE PROGRAMY

SOCIAL MEDIA

34,376FanówLubię
600ObserwującychObserwuj

Najnowsze