W dniach 27 kwietnia – 7 czerwca br. odbędzie się nabór wniosków o granty instytucjonalne w Programie Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Granty instytucjonalne to środki, które mogą być przeznaczone na realizację bieżących działań organizacji (w tym wspierających jej rozwój instytucjonalny). Działania muszą wynikać z przedstawionej strategii / planu rozwoju organizacji oraz planu monitoringu i ewaluacji.
Zakres działań organizacji wnioskującej powinien wpisywać się w przynajmniej jeden z obszarów wsparcia Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny:
– Obszar 1. Ochrona praw człowieka (w tym kwestie związane z równością płci);
– Obszar 2. Działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu;
– Obszar 3. Budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym (w tym kwestie związane z ochroną środowiska);
– Obszar 4. Wsparcie rozwoju sektora społecznego.
Wartość przyznanego grantu to minimalnie 85.000 euro a maksymalnie 100.000 euro. Organizatorzy naboru wniosków zakładają przyznanie 16 grantów.
W ramach konkursu na granty instytucjonalne oceniana będzie przede wszystkim zdolność organizacji do skutecznego wykorzystania środków.
Szczegółowej ocenie zostaną poddane następujące kwestie:
1. Znaczenie działań organizacji i jej wpływ na rozwój sektora pozarządowego w regionie.
2. Jakość oraz zastosowanie wieloletniego planu / strategii rozwoju organizacji w jej działaniach bieżących i decyzjach strategicznych.
3. Organizacyjna i finansowa zdolność organizacji do wdrożenia opisywanych działań.
4. Przejrzystość struktury i sposób funkcjonowania organizacji.
5. Doświadczenie w realizacji projektów finansowanych z grantów.
6. System monitorowania oraz ewaluacji działań i rezultatów organizacji a także jego zastosowanie w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania organizacją.
Przyznane granty instytucjonalne będą wspierać bieżące działania organizacji, zgodne z załączoną strategią rozwoju, które prowadzą do osiągnięcia (jednego bądź więcej) rezultatów Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Wnioski o wsparcie mogą składać tylko i wyłącznie podmioty, które:
1. Są organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność statutową, wpisującą się w co najmniej jeden z obszarów wsparcia Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny (Ochrona praw człowieka, Działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu, Budowanie kultury demokratycznej i zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym – w tym kwestie związane z ochroną środowiska oraz Wsparcie rozwoju sektora społecznego).
2. Prowadzą działania o zasięgu regionalnym (minimum na poziomie kilku powiatów).
3. Działają zgodnie z przedstawionym planem / strategią rozwoju, obejmującym m.in. najbliższe 3 lata.
4. Odnotowały średni roczny przychód na poziomie minimum 500.000 PLN rocznie w okresie wybranych 3 lat z ostatnich 5 od momentu ogłoszenia naboru.
5. Są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), ewidencji stowarzyszeń zwykłych lub rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) prowadzonym przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
6. Przed podpisaniem umowy grantowej będą w stanie przedstawić sprawozdanie finansowe lub – jeśli nie są zobowiązane do sporządzania sprawozdania finansowego – zbiorcze zestawienie przychodów i kosztów za wskazane 3 lata (z ostatnich 5).
7. Są niezależne od władz lokalnych, regionalnych i centralnych, podmiotów publicznych, partii politycznych i podmiotów komercyjnych.
8. Nie działają w celu osiągnięcia zysku, a jeśli prowadzą działalność gospodarczą, to wypracowane zyski przeznaczają na cele statutowe.
9. Nie został wobec nich złożony wniosek o ogłoszenie upadłości, nie znajdują się w stanie likwidacji, nie podlegają zarządowi komisarycznemu, nie zawiesiły działalności ani nie są przedmiotem postępowań o podobnym charakterze.
10. Nie zalegają z płatnością zobowiązań publicznoprawnych wobec Urzędu Skarbowego ani Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
11. Żaden z członków organu zarządzającego organizacji nie został skazany oraz nie zostały mu postawione zarzuty za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
12. Działają w interesie publicznym, przestrzegają praw człowieka i kierują się w swoich działaniach wartościami demokratycznymi, w szczególności uniwersalnymi wartościami poszanowania godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, rządów prawa i ochrony praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.
13. Nie będą wykorzystywały grantu oraz wkładu własnego do prowadzenia praktyk i kultu religijnego (obejmujących również głoszenie i szerzenie wiary), działalności partyjnej ani kampanii wyborczych oraz na prowadzenie działalności gospodarczej i odpłatnej.
Program jest realizowany przez konsorcjum złożone z następujących organizacji:
– Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej,
– Fundacja Edukacja dla Demokracji,
– Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Liderem konsorcjum zarządzającym programem jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego (FRDL).
Program jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG.
Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie internetowej Programu.
Źródło: Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.