32.7 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca, 2024

Rusza program „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej”

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprezentowały założenia pilotażowego programu „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej”. Nabór wniosków w ramach pilotażu odbędzie się w dniach 8 listopada – 6 grudnia br. Budżet programu wynosi 29 mln. zł.

Celem programu Robogrant jest rozwój działalności gospodarczej przedsiębiorstw produkcyjnych z branży meblarskiej poprzez realizację projektów robotycznych.

Dofinansowanie przewidziane w ramach programu będzie można przeznaczyć na zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego.

Wsparcie będzie mogło obejmować również zakup wartości niematerialnych i prawnych – w postaci m.in. oprogramowania – niezbędnych do adaptacji i wdrożenia robota do działalności operacyjnej.

 „Polska jest liderem na europejskim i światowym rynku meblarskim. Zgodnie z danymi GUS poprzedni rok był rekordowy pod względem produkcji mebli, która osiągnęła wartość blisko 56 miliardów złotych. Nasz kraj jest największym eksporterem mebli w Europie i drugim największym eksporterem mebli na świecie pod względem wartości eksportowanych produktów. Jednocześnie branża meblarska jest jedną z najsłabiej zrobotyzowanych branż w Polsce, dlatego postanowiliśmy objąć ją szczególnym wsparciem i umożliwić części przedsiębiorcom dynamiczny rozwój oparty o automatyzację” – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„W 2021 r. polscy eksporterzy zrealizowali 19,2% wartości unijnego eksportu mebli. Utrzymanie konkurencyjności branży meblarskiej powinno odbywać się m.in. poprzez transformację technologiczną. Oznacza to, że przemysł meblarski jest idealną branżą do wdrożenia pilotażu Robogrant. Grant mogą otrzymać projekty o charakterze inwestycyjnym, których celem jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez robotyzację. Małe i średnie firmy, produkujące meble i mające siedzibę na terytorium Polski, mogą otrzymać wsparcie sięgające 85% wydatków kwalifikowanych, które maksymalnie mogą wynieść 1 mln zł. Co znaczy, że jedna firma może otrzymać nawet 850 tys. zł dofinansowania” – powiedział Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Program skierowany jest do podmiotów, które przynajmniej w dwóch z trzech ostatnich zamkniętych lat obrotowych osiągnęły przychody ze sprzedaży nie mniejsze, niż 3 mln. zł. Maksymalny czas realizacji projektu to 18 miesięcy. Projekt nie może rozpocząć się przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Nabór wniosków w ramach pilotażowej edycji programu odbędzie się w dniach 8 listopada 2022 r. – 6 grudnia 2022 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00).

Jeżeli kwota wnioskowanego wsparcia finansowego w złożonych w naborze wniosków przekroczy 120% kwoty przeznaczonej na wsparcie projektów, termin składania wniosków może ulec skróceniu.

Program jest finansowany ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Szczegółowe informacje o pilotażowej edycji programu Robogrant można znaleźć TUTAJ.

Ulga na robotyzację

Przy okazji warto wspomnieć również o innym instrumencie wsparcia ukierunkowanym na wsparcie robotyzacji w Polsce, którym jest obowiązująca od początku bieżącego roku ulga na robotyzację.

Wspomniana ulga pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodu, poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację.

W ramach ulgi można odliczyć koszty związane z zakupem fabrycznie nowych maszyn, oprogramowania, szkoleń czy też opłat leasingowych.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI