32.7 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca, 2024

Culture Moves Europe. Ruszył największy unijny program mobilności artystów i osób zawodowo związanych z kulturą

Komisja Europejska uruchomiła program Culture Moves Europe wspierający mobilność artystów i osób zawodowo związanych z kulturą. Program przewiduje m.in. wsparcie dla artystów, przedstawicieli sektora kultury oraz organizacji goszczących, które działają w sektorze architektury, dziedzictwa kulturowego, designu i projektowania mody, przekładów literackich, muzyki a także sztuk scenicznych i wizualnych.

W ramach programu Culture Moves Europe wyróżniono dwa kierunki działania:

1. Indywidualne mobilności artystów i pracowników kultury.

2. Rezydencje dla organizacji goszczących (nabór zostanie ogłoszony w styczniu 2023).

https://twitter.com/CultureMovesEU/status/1579479092667510784

„Uruchamiając program „Kultura dla Europy”, Komisja działa z myślą o przyszłości sektora kultury i sektora kreatywnego. Nowym artystom i osobom zawodowo zajmującym się kulturą oferujemy większe możliwości rozwoju ich umiejętności i kontaktów z partnerami europejskimi. W programie uznano rolę, jaką wymiany w ramach mobilności odgrywają w kształtowaniu naszej teraźniejszości i przyszłości naszych powiązanych ze sobą społeczności. Program łączy mobilność ze zrównoważonym rozwojem i włączeniem społecznym promowanym w Europejskim Zielonym Ładzie” – powiedziała Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel.

Pierwsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących mobilności indywidualnej skierowane jest do artystów i osób zawodowo związanych z kulturą pracujących w następujących sektorach: architektura, dziedzictwo kulturowe, wzornictwo, moda, przekład literatury, muzyka, sztuki wizualne i sztuki widowiskowe, pochodzących z krajów uczestniczących w programie „Kreatywna Europa” i podróżujących do innego kraju objętego programem „Kreatywna Europa” na okres 7–60 dni (artyści indywidualni) i 7–21 dni (grupy 2–5 osób).

Kto może złożyć wniosek?

– indywidualni artyści i specjaliści z sektora kultury lub grupa osób (od 2 do 5 osób) będących osobami fizycznymi;
– w wieku  powyżej 18 lat;
– ze wszystkich sektorów kultury i kreatywnych (architektura, dziedzictwo kulturowe, projektowanie i projektowanie mody, przekłady literackie, muzyka, sztuki sceniczne i sztuki wizualne);
– legalnie przebywający w jednym z krajów programu Kreatywna Europa.

Ostateczny termin składania wniosków upływa 31 maja 2023 r.

Stypendium wspierające mobilność pokrywa: standardowe koszty podróży (350 euro w przypadku podróży w obie strony do 5 tys. km i 700 euro w przypadku podroży w obie strony powyżej 5 tys. km) oraz dietę dzienną w wysokości 75 euro na częściowe pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania.

Realizatorem Programu w imieniu Komisji Europejskiej jest Instytut Goethego.

Inicjatywa jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa”.

Szczegółowe informacje na temat programu Culture Moves Europe można znaleźć na stronie Creative Europe Desk Polska.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI