21.5 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024

Nowa edycja programu Opieka 75+ zaakceptowana

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o zaakceptowaniu programu Opieka 75+ na rok 2023. Z dofinansowania dotyczącego świadczenia usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, mogą skorzystać gminy liczące do 60 tys. mieszkańców.

„Celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi lub są osobami samotnie gospodarującymi, a także tych, które pozostają w rodzinie” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program adresowany jest do gmin miejskich, wiejskich oraz miejsko – wiejskich liczących do 60 tys. mieszkańców. Maksymalna wysokość grantu wyniesie do 60 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania.

W ramach programu samorządy mogą skorzystać ze wsparcia jeżeli dane świadczenie realizują samodzielnie np. przez pracowników ośrodka pomocy społecznej czy też centrum usług społecznych lub zlecają realizację zadania organizacjom pozarządowym bądź kupują usługi opiekuńcze od podmiotów sektora prywatnego.

Środki finansowe z programu gminy można przeznaczyć na:

1. Dofinansowanie do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym przedmiotowe usługi były świadczone w ramach programu i będą kontynuowane w roku 2023.

2. Dofinansowanie do usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym w roku 2022 te usługi nie były świadczone (osoby nowe).

3. Dofinansowanie w 2023 r. do zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

Z treścią programu Opieka 75+ na rok 2023 można zapoznać się TUTAJ.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI