13.1 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Opieka wytchnieniowa, wsparcie asystentów osobistych. Ruszyły nabory na rok 2023

Ruszyły nabory wniosków w ramach programów „Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Wnioski o wsparcie mogą składać jednostki samorządu terytorialnego. Organizatorem programów jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Program „Opieka wytchnieniowa”

Program „Opieka wytchnieniowa” to wsparcie przede wszystkim dla opiekunów i bliskich osób z niepełnosprawnościami. Możliwość doraźnego pozostawienia podopiecznego w dobrych rękach to dla nich szansa np. na załatwienie własnych spraw lub po prostu odpoczynek.

„Na realizację programu w 2023 r. przeznaczamy 150 mln zł. Gminy lub powiaty zainteresowane dołączeniem do programu powinny złożyć wniosek do właściwego wojewody w terminie do 10 listopada br.” – powiedziała minister Marlena Maląg.

Następnie wojewoda sporządza wniosek na środki finansowe w ramach programu – wraz z listą rekomendowanych wniosków – i przekazuje je do MRiPS do 25 listopada. Ostateczna lista dofinansowanych wniosków będzie znana w pierwszej połowie grudnia.

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023

– Do najważniejszych zadań asystentów osobistych należy wsparcie osób z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach, towarzyszenie im w wyjściach – zarówno do lekarza czy urzędu, jak i kina czy na zakupy. To ważne wsparcie i szansa na większą samodzielność – zaznaczyła szefowa resortu rodziny.

Budżet programu wynosi 505 mln zł.

Podobnie jak w przypadku programu Opieka wytchnieniowa, samorządy na złożenie wniosków na środki finansowe mają czas do 10 listopada br. Do 25 listopada br. wojewoda przekazuje do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej listę rekomendowanych wniosków, która – po weryfikacji i zatwierdzeniu – zostanie opublikowana do 9 grudnia br.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI