32.7 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca, 2024

Komisja Europejska zatwierdziła programy Interreg z Ukrainą i Brandenburgią 2021-2027

Komisja Europejska zatwierdziła programy współpracy transgranicznej Interreg: Polska-Ukraina oraz Brandenburgia-Polska. Tym samym wszystkie instrumenty współpracy w ramach Interreg z udziałem Polski na lata 2021-2027 są już zatwierdzone.

Program współpracy transgranicznej Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027

Program współpracy transgranicznej Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 będzie zarządzany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Na realizację polsko-ukraińskich inicjatyw UE przeznaczy ponad 170 mln euro .

Program będzie koncentrował się na wspólnych wyzwaniach w zakresie ochrony środowiska, kultury i zrównoważonej turystyki, opieki zdrowotnej, współpracy obywateli i instytucji oraz bezpieczeństwa i ochrony granic.

„Rosyjska agresja na Ukrainę odcisnęła swoje piętno na współpracy transgranicznej we wschodnich regionach Unii Europejskiej. Zaprzestaliśmy współpracy z Rosją i Białorusią. Wojna nie zatrzymała jednak prac nad programem Polska-Ukraina. Co więcej, przyspieszyła przygotowanie programu w formule dwustronnej. W ciągu 4 miesięcy uzgodniliśmy i zatwierdziliśmy z ukraińską stroną treść programu i jego strategię inwestycyjną. W obecnej sytuacji bilateralna współpraca z Ukrainą w ramach Interreg nabiera szczególnego znaczenia. Interreg stawia na rozwój, integrację europejską regionów oraz rozwiązywanie problemów ponad granicami państw, które wymagają ścisłej współpracy” – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Program Interreg Brandenburgia-Polska 2021-2027

Program Interreg Brandenburgia-Polska 2021-2027 to trzeci program Interreg pomiędzy Polską a Niemcami przyjęty przez Komisję Europejską.

Podobnie jak w poprzednich latach, programem będzie zarządzać strona brandenburska. Program będzie koncentrować się na przezwyciężaniu skutków zmian klimatu i ochronie przyrody, wspieraniu innowacyjności, rozwoju edukacji, kultury i turystyki, a także na integracji mieszkańców i współpracy administracji z Polski i z Niemiec.

Na realizację polsko-niemieckich projektów jest do wykorzystania 88,3 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Szczegółowe informacje na temat programów Interreg na lata 2021-2027 można znaleźć na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI