13.1 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Posiłek w szkole i w domu. Podwyższono kryterium dochodowe

Rada Ministrów przyjęła Uchwałę w sprawie zmian w programie „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-23. Uchwała podniosła kryterium dochodowe, co zapewni szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób wymagających pomocy.

Zmiany dotyczą podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze wsparcia ze 150 proc. do 200 proc. kryterium (o którym mowa w art. 8 ustawy o pomocy społecznej).

W wyniku podjęcia uchwały pomoc w ramach programu Posiłek w szkole i w domu otrzymają osoby o niskich dochodach, których dochód nie przekracza:
1552 zł – dla osoby samotnie gospodarującej (dotychczas było to 1164 zł),
1200 zł – dla osoby w rodzinie (dotychczas 900 zł).

„Zmiany te pozwolą zapewnić szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób wymagających pomocy w formie m.in. posiłku, produktów żywnościowych czy świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności. Dodatkowo program dofinansuje dowóz posiłków osobom niewychodzącym z domu ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność, które same nie są w stanie posiłku przygotować. Osoby te bardzo często zgłaszają się po pomoc żywnościową” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 zapewnia pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji.

Ważnym elementem Programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej.

Program jest  finansowany ze środków  budżetu  państwa oraz środków własnych jednostek samorządu terytorialnego.

Ogólna kwota środków z budżetu państwa przewidziana w całym okresie realizacji Programu to 2,75 mld zł, czyli 550 mln zł rocznie.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI