21.5 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024

Znamy tegoroczny harmonogram naborów w ramach programu FENG

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało tegoroczny harmonogram naborów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Pierwsze konkursy ruszą na początku lutego bieżącego roku.

Harmonogram uwzględnia wszystkie nabory wniosków planowane na 2023 r. w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), w tym organizowane w trybie konkurencyjnym oraz niekonkurencyjnym.

„W tym roku planujemy uruchomienie 27 naborów w trybie konkurencyjnym i 16 w trybie niekonkurencyjnym”  – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.  

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oferują bogatą paletę konkursów adresowanych do wszystkich uprawnionych, czyli do firm, organizacji badawczych oraz instytucji wspierających biznes. Nabory będą dotyczyły wszystkich obszarów, jakimi objęty jest ten program, w tym transformacji cyfrowej oraz innowacyjnych projektów, które przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki” – dodał szef MFiPR.

Łączna kwota przeznaczona na tegoroczne nabory wynosi prawie 4,7 mld euro (ok. 21 mld zł), co stanowi ok. 60% całego budżetu przeznaczonego na realizację tego programu do 2027 r.

Harmonogram będzie podlegał aktualizacji minimum raz na koniec każdego kwartału, obejmując kolejny kwartał.

Ponad połowa całego budżetu FENG 2021-2027, czyli 4,36 mld euro, zostanie przeznaczona na ścieżkę SMART. To eksperymentalny i zupełnie nowy konkurs wspierający projekty B+R+I

Konkursy z tej ścieżki będą skierowane do wszystkich przedsiębiorców i będą realizowane w formie wsparcia modułowego. Oznacza to, że  sam przedsiębiorca będzie mógł decydować, co i w jakim zakresie zamierza zrealizować w ramach projektu.

Obowiązkowy będzie tylko moduł B+R lub wdrożenie B+R. Poza tym decyzja, odnośnie tego, czy chce wspierać rozwój kompetencji, rozwiązania cyfrowe, infrastrukturę B+R, ekologiczne rozwiązania czy też internacjonalizację będzie należeć do przedsiębiorcy.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 z budżetem w wysokości 7,9 mld euro jest największym krajowym programem, który wspiera innowacyjność w Unii Europejskiej.

FENG stanowi kontynuację Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, ale cechuje się nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorców w zakresie prowadzenia prac B+R i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie lub w organizacji.

Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje o programie FENG można znaleźć w serwisie Fundusze Europejskie prowadzonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI