32.7 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca, 2024

Wsparcie dla firm energochłonnych. Trwa nabór wniosków

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie kosztów energii dla przemysłów energochłonnych. Wnioski o wsparcie mogą przesyłać przedsiębiorstwa z branż, które są szczególnie narażone na wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego. Budżet Programu wynosi ponad 5 miliardów złotych a wspomniane środki powinny wystarczyć na wsparcie około tysiąca firm (przede wszystkim średnich i dużych).

Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a jego operatorem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

„Wysokie ceny energii spowodowane agresją Rosji na Ukrainę to ogromne obciążenie dla firm przemysłowych z energochłonnych branż, takich jak produkcja wyrobów hutniczych, kafli ceramicznych czy nawozów. To wsparcie pomoże im utrzymać ciągłość działania, a tym samym utrzymać miejsca pracy. To bardzo ważne z punktu widzenia całej gospodarki” – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wnioski o wsparcie mogą składać przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w Polsce, którzy spełniają łącznie dwa warunki:

1. Koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3% wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6% wartości produkcji w pierwszej połowie 2022 r.

2. Co najmniej połowa ich przychodów lub wartości produkcji pochodziła z działalności w kodach PKD lub kodach PRODCOM wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu, opracowanej przez Komisję Europejską.

Wnioski o pomoc należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) dostępny na stronie NFOŚiGW.

Wnioski musi być podpisany za pomocą podpisu kwalifikowanego.

Ostateczny termin składania wniosków upływa 23 lutego 2023 r.

Wypłata wsparcia nastąpi w ciągu 38 dni od rozpoczęcia naboru.

Kwota wsparcia zależy od wysokości kosztów kwalifikowanych poniesionych przez przedsiębiorcę od lutego do grudnia 2022 r. Są to koszty zakupu gazu i energii, wynikające ze wzrostu cen wyższego niż o 50% względem średniej ceny z 2021 r.

Obowiązują dwa maksymalne limity pomocy uzależnione od sytuacji finansowej przedsiębiorcy.

Limit podstawowy wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 4 mln euro na grupę kapitałową.

Do zwiększonego limitu pomocy uprawnieni będą przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek wskaźnika EBITDA (miara rentowności przedsiębiorstwa) o co najmniej 40% pomiędzy całym rokiem 2021 a 2022, albo pomiędzy drugim półroczem 2021 r. a drugim półroczem 2022 r.

Zwiększony limit będzie dotyczył również tych firm, które w obu tych okresach odnotowały ujemny wskaźnik EBITDA. Kwota wsparcia w zwiększonym limicie może wynieść do 80% kosztów kwalifikowanych, aż do 50 mln euro na grupę kapitałową.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI