21.5 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024

KPO. Wciąż można składać wnioski o dofinansowanie wymiany słupów chmielowych

Plantatorzy chmielu, którzy chcą wymienić słupy nośne impregnowane kreozotem, mogą ubiegać się o przyznanie pomocy w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Ostateczny termin składania wniosków upływa 31 marca 2023 r. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Wsparcie na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na takie, które będą mniej uciążliwe dla zdrowia i środowiska, może być udzielone osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która ma status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa.

Powinna ona zajmować się produkcją chmielu na terytorium Polski i mieć nadany numer identyfikacyjny. Ponadto osoby fizyczne muszą być pełnoletnie.

Dofinansowanie przeznaczone jest na wymianę słupów na plantacjach chmielu na konstrukcje pozbawione kreozotu.

Wsparcie obejmuje demontaż starych słupów, zakup, transport i montaż nowych.

Maksymalna powierzchnia upraw, która może być objęta pomocą, to 5 ha.

W ramach aktualnego naboru wniosków rozszerzono katalog materiałów, z których można wykonać nowy chmielnik.

Słupy zabezpieczone kreozotem mogą być wymienione na konstrukcje: drewniane, drewniane na betonowych szczudłach, betonowe, stalowe lub kompozytowe.

Istotną zmianą jest też wydłużenie czasu przeznaczonego na przeprowadzenie inwestycji. Nie może ona rozpocząć się przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, a na jej realizację beneficjenci będą mieć 24 miesiące od zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem.

Jeśli chodzi o stawki pomocy, poziom udzielonego dofinansowania w odniesieniu do 1 ha uprawy chmielu, na której wymieniane będą słupy, standardowo nie może przekroczyć 120 tys. zł bądź 140 tys. zł – w przypadku rolników urodzonych po 31 grudnia 1982 r.

Wnioski można składać wyłącznie drogą internetową przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć TUTAJ.


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI