24.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

„Bezgraniczni Przyjaciele” – nowy program grantowy Fundacji Świętego Mikołaja realizowany we współpracy z firmą IKEA

Fundacja Świętego Mikołaja we współpracy z IKEA realizuje nowy program pn. „Bezgraniczni Przyjaciele”. Celem Programu jest wsparcie integracji, rozwoju oraz dobrostanu dzieci i młodzieży z Ukrainy. Inicjatywa ma formułę programu grantowego dla lokalnych organizacji i instytucji chcących działać na rzecz dzieci z Ukrainy, które w Polsce znalazły swoje schronienie.

W ramach Programu można wnioskować o kwotę od 5 000 zł do 35 000 zł na projekty realizowane lokalnie w terminie od 1 maja do 31 sierpnia 2023 roku.

W ramach projektów lokalne organizacje i instytucje będą mogły:
1. Organizować zajęcia integracyjne, spotkania i warsztaty dla dzieci i młodzieży z Ukrainy – zajęcia z zakresu kultury, sztuki, sportu, zajęcia zainteresowań, zajęcia opiekuńcze, korepetycje, gry, zabawy, itp.
2. Organizować wycieczki krajoznawcze, tematyczne i wyjazdy wakacyjne dla dzieci z Ukrainy.
3. Organizować naukę języka polskiego.
4. Prowadzić grupy wsparcia, zajęcia terapeutyczne i konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.
5. Przygotować i wyposażyć miejsca, w których odbywają się zajęcia integracyjne, spotkania i warsztaty dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

O granty mogą ubiegać się organizacje i instytucje bezpośrednio pracujące z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy, w tym:
1. Domy kultury.
2. Biblioteki.
3. Szkoły i ośrodki szkolno-wychowawcze.
4. Lokalne organizacje pozarządowe pracujące bezpośrednio z dziećmi.

Ze względu na integracyjny charakter programu, w ramach projektów można będzie sfinansować udział także dzieci z Polski, jednak muszą stanowić maksymalnie 50% grupy.

Preferowane są projekty angażujące młodzież w wieku 13-18 lat, ponieważ ta grupa wiekowa najpilniej potrzebuje aktywizacji i integracji.

Fundacja Świętego Mikołaja od 2019 roku działa na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy. Przez trzy lata prowadziła świetlicę dla dzieci wewnętrznie przesiedlonych w Mariupolu. Świetlica została zbombardowana w wyniku agresji wojsk rosyjskich w marcu 2022 roku.  

Od kwietnia 2022 roku Fundacja prowadzi nieprzerwanie działania na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy w ramach programu Przystań Świętego Mikołaja. W pierwszych miesiącach uruchomiła 62 punkty w różnych miejscach w Polsce. Od września 2022 roku utrzymała 32 Przystanie. Dzięki wysiłkowi, dobrej współpracy z lokalnymi partnerami i zaangażowaniu naszych darczyńców pomoc dotarła już do 6,5 tysiąca dzieci. W grudniu 2022 roku zaczęła także działać Świetlica Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku. Każdego dnia odwiedza ją wiele dzieci wewnętrznie przesiedlonych. 

Od początku wojny w Ukrainie schronienie w Polsce znalazło ponad 800 000 dzieci z Ukrainy. Dzieci potrzebują pilnie pomocy, aby móc harmonijnie rozwijać się, integrować z rówieśnikami, uczyć i wzrastać w zdrowiu.

Szczegółowe informacje o Programie można znaleźć na stronie Fundacji Świętego Mikołaja.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI