7.9 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Trwa trzecia edycja programu „Certyfikat dla małych księgarni”

Trwa nabór wniosków w ramach trzeciej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”, którego celem jest wsparcie małych i niezależnych księgarni w Polsce. Operatorem Programu jest Instytut Książki. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostateczny termin składania wniosków upływa 24 maja 2023 roku.
Czym jest program „Certyfikat dla małych księgarni”?

Celem programu „Certyfikat dla małych księgarni”  jest wsparcie małych, niezależnych księgarni w Polsce. Księgarnie te są kluczowym elementem rynku książki i odgrywają ważną rolę kulturotwórczą w lokalnych społecznościach.

W ramach programu przewidziano dofinansowanie kosztów utrzymania i wyposażenia księgarni, konsultingu i doradztwa oraz wsparcie działań promujących czytelnictwo.

Jakie wsparcie finansowe przewiduje program „Certyfikat dla małych księgarni”?

W ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni” przewidziane jest wsparcie finansowe w formie dotacji do 40 000 zł. Wsparcie to jest przyznawane na dwa lata budżetowe, a beneficjenci otrzymują 60% wnioskowanej kwoty w roku 2023 i 40% w roku 2024. Warto zaznaczyć, że wkład własny nie jest wymagany.

Kto może składać wnioski o dofinansowanie?

Wnioski o dofinansowanie w ramach Programu mogą składać małe księgarnie, czyli podmioty prowadzące sklepy stacjonarne zajmujące się sprzedażą detaliczną książek, których oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn.

Księgarnie te muszą działać poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, a co najmniej 45% ich przychodów musi pochodzić ze sprzedaży książek. Liczba filii księgarni nie może przekraczać dwóch.

Dzięki wsparciu przewidzianemu w ramach Programu małe księgarnie mają realną szansę na przeprowadzenie ważnych działań promocyjnych, które pozwolą na zwiększenie sprzedaży i pozyskanie nowych klientów.

Wsparcie finansowe może zostać przeznaczone również na koszty stałe utrzymania i wyposażenia księgarni oraz na konsulting i doradztwo w zakresie prowadzenia działalności i promocji.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że program ten przyczynia się do ochrony i promocji małych niezależnych księgarń, które stanowią ważny element krajobrazu kulturalnego Polski. To właśnie w takich miejscach można znaleźć wyjątkowe i unikalne wydawnictwa, które nie są dostępne w większych sieciach księgarskich.

Warto więc skorzystać z okazji i zgłosić swój wniosek do programu „Certyfikat dla małych księgarni”. To doskonała szansa na rozwój i promocję swojej działalności oraz na przyczynienie się do kulturalnego rozwoju lokalnych społeczności.

Ostateczny termin składania wniosków upływa 24 maja 2023 r., więc warto działać szybko i skorzystać z tej szansy już dziś.

Należy również podkreślić, że wnioskodawcy, którzy dostarczą swoje wnioski do Instytutu Książki do 10 maja 2023 r., będą mieli szansę na weryfikację formalną swojego wniosku.

Opis Programu na naszym portalu znajduje się TUTAJ.

Więcej informacji o Programie można znaleźć na stronie Instytutu Książki.

Warto również wspomnieć o specjalnych szkoleniach, na których przedstawiciele Operatora programu omówią zasady konkursu oraz pokażą, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie.

Szkolenia odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom w dwóch terminach: 8 maja 2023 r. o godz. 8:00 oraz 12 maja 2023 r. o godz. 16:00.

SOCIAL MEDIA

41,457PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI