20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

„Dostępna przestrzeń publiczna” – nowy program dla osób z niepełnosprawnościami

Dostosowanie placów zabaw do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów programu „Dostępna przestrzeń publiczna” ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Budżet programu wynosi 300 milionów złotych.

– Program zapewni dzieciom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom łatwiejszy dostęp do przestrzeni publicznej. Pozwala na poprawę dostępności działających już placów zabaw oraz na tworzenie nowych, bardziej przyjaznych. Dążymy do tego, aby wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami było adekwatne do indywidualnych potrzeb – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Cztery moduły działania

W tym roku program „Dostępna przestrzeń publiczna” składa się z czterech modułów:

Moduł A – skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych i przeznaczony jest na likwidację barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych. Planowany budżet modułu to 50,6 mln zł.

Moduł B – dedykowany dla kościołów lub innych związków wyznaniowych na likwidację barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych. Budżet tej części programu to 12 mln zł.

Moduł C – mogą z niego skorzystać samorządy terytorialne lub ich jednostki organizacyjne, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe pożytku publicznego. Moduł pozwala na tworzenie dostępnych placów zabaw lub poprawę ich dostępności. Łączna wysokość środków w tym module to kwota 10,6 mln zł.

Moduł D – o te środki mogą ubiegać się m.in. placówki lecznicze wymienione w ustawie o działalności leczniczej oraz spółki prawa handlowego z większościowym udziałowcem Skarbu Państwa. Umożliwia on likwidację barier technicznych, informacyjno-komunikacyjnych oraz wyposażenie w technologie wspomagające i urządzenia umożliwiające skorzystanie przez osoby z niepełnosprawnością z usług świadczonych przez podmioty lecznicze. Na realizację tych zadań przeznaczono łącznie kwotę 6,6 mln zł.

– W misji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zapisane jest tworzenie warunków ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami pełne uczestnictwo w życiu zawodowym i społecznym. Kolejnym programem który realizuje to zadanie jest „Dostępna przestrzeń publiczna”. Program startuje już 1 maja, a wnioski będzie można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji generator wniosków PFRON. Co ważne, dofinansowanie w poszczególnych modułach wynosi do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych – mówi Krzysztof Michałkiewicz, Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

300 mln zł w ramach programu wieloletniego

Program „Dostępna przestrzeń publiczna” jest programem wieloletnim. Całkowita wysokość środków w latach 2023-2027 wyniesie ok. 300 mln zł. Program jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

ŹródłoPAP MediaRoom

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI