7,9 C
Warszawa
czwartek, 29 lutego, 2024

RównoWaga w pracy. Konkurs na prokobiecą firmę roku

Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederacja Lewiatan zapraszają do udziału w konkursie dla pracodawców pn. „RównoWaga w pracy”. Celem konkursu jest wyłonienie liderów wśród pracodawców, którzy działają na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Przez pokazanie pozytywnych przykładów organizatorzy chcą inspirować do tworzenia środowiska pracy równego dla wszystkich, bez względu na płeć. Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy pracodawcy – firmy prywatne, organy administracji, samorządy oraz organizacje pozarządowe.

Nieważne, czy kierujesz dużą firmą, urzędem, czy małą fundacją. Nieważne, czy o równość w pracy dbasz od dawna, czy dopiero jesteś na początku tej drogi. Jeśli chcesz, aby twoi pracownicy mieli równe szanse, niezależnie od płci, ten konkurs jest dla ciebie” – zachęca Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation, jednego z partnerów merytorycznych i organizatorów konkursu.

Partnerami, pomagającymi przygotować konkurs od strony merytorycznej, są Fundacja Share the Care oraz Instytut Badań Strukturalnych. Doświadczenia wszystkich organizatorów i partnerów pozwalają na kompleksowe zajęcie się tematyką równości w miejscach pracy.

„Badaliśmy szczegółowo sytuację kobiet na rynku pracy i dostrzegamy szereg obszarów, w których potrzebne są zmiany. Zapytamy pracodawców o działania w pięciu z nich. Będą to: polityka równości, rozwój i edukacja, równowaga praca-dom, płace oraz zdrowie” – wylicza ekonomistka dr Ewa Rumińska-Zimny, wiceprezeska zarządu współorganizującego konkurs Stowarzyszenia Kongres Kobiet. „Oceniając zgłoszenia będziemy zwracać uwagę na standardy panujące w miejscach pracy, ale docenimy też innowacyjne rozwiązania służące zapewnieniu równych szans kobiet i mężczyzn”.

Znaczenie równowagi płci w miejscach pracy dla rozwoju firm podkreśla Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, największej w Polsce organizacji zrzeszającej przedsiębiorców.

Zachęcamy pracodawców, aby przystąpili do naszego konkursu, bo zaangażowanie firm w osiągnięcie szeroko rozumianej równości płci w pracy to obecnie jeden z wyznaczników postępu i konkurencyjności. Zapewniając wszystkim, niezależnie od płci, równe szanse w pracy, firmy mogą przyciągnąć najlepszych pracowników i dzięki temu poprawiać swoje wyniki rynkowe” – przekonuje.

Firmy startujące w konkursie będą oceniane w dwóch kategoriach – zatrudniające od 10 do 100 osób i mające więcej pracowników. W każdej z tych kategorii zostanie przyznana osobna nagroda główna, dodatkowo organizatorzy przewidzieli pięć wyróżnień – po jednym w każdym obszarze tematycznym.

Zagadnienia z pięciu konkursowych kręgów tematycznych staną się tematami dyskusji podczas organizowanego w dniach 2–3 września 2023 r. Kongresu Kobiet, a wręczenie statuetek laureatom konkursu zostało zaplanowane podczas tegorocznego EFNI (Europejskiego Forum Nowych Idei), które odbędzie się w dniach 11–13 października 2023. Forum co roku gromadzi tysiąc uczestników – przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej.

Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń upływa 31 lipca 2023 r.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.rownowaga.org.pl.

SOCIAL MEDIA

40,622PolubieńLubię
701ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI