7 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Kredyt Technologiczny FENG. Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył nabór wniosków

Aż 300 wniosków o dofinansowanie inwestycji na ponad 2 miliardy złotych złożyli do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) przedsiębiorcy w naborze w Kredycie technologicznym FENG. Środki z dotacji pomogą wdrażać innowacje, które wzbogacą ofertę mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Kredyt technologiczny FENG jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

BGK przyjmował wnioski od 23 marca do końca maja. O kredyt technologiczny FENG mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Z tej możliwości skorzystało aż 300 podmiotów. Najwięcej aplikacji pochodziło z województw: małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Pula dostępnych środków w zakończonym naborze to 578 mln zł. Przedsiębiorcy złożyli wnioski o dofinansowanie w wysokości ponad 2 mld zł, przy planowanych wydatkach na inwestycje opiewających na łączną kwotę 3,786 mld zł.

„W zakończonym naborze do BGK wpłynęły zróżnicowane wnioski – najniższa wnioskowana kwota dofinansowania to 34 tys. zł, przy planowanych wydatkach kwalifikowalnych 56,7 tys. zł. Najwyższe dofinansowanie o jakie aplikowali przedsiębiorcy to ponad 74 mln zł, przy planowanych kosztach w wysokości ponad 123 mln zł” – mówi Mateusz Szulc, ekspert w Departamencie Programów Europejskich, BGK.

Dofinansowanie może sięgnąć nawet 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Wysokość wsparcia dla inwestycji zależy od miejsca realizacji projektu i wielkości przedsiębiorstwa – według Mapy Pomocy Regionalnej na lata 2021-2027.

Jak działa to wsparcie?

Przedsiębiorca zaciąga kredyt technologiczny w banku kredytującym na finansowanie inwestycji, a następnie, gdy prawidłowo zrealizuje projekt, BGK poprzez premię technologiczną spłaci część tego kredytu.

Przyznanie dotacji zależy od oceny projektu – szanse na dofinansowanie rosną wraz ze wzrostem innowacyjności wdrażanej technologii oraz nowości i potencjału rynkowego produktu lub usługi, które dzięki niej powstaną. BGK ogłosi wyniki na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

„Przedsiębiorcy mogą wykorzystać kredyt technologiczny m.in. na zakup maszyn i urządzeń oraz budowę budynków i budowli. Pod warunkiem, że są one niezbędne do wdrożenia opracowanych lub zakupionych przez nich – nowych technologii. Finalnie inwestycje finansowane ze wsparciem z kredytu technologicznego FENG mają służyć do produkcji nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług” – dodał Mateusz Szulc.

Kredyt technologiczny FENG to wsparcie dla firm, które wdrażają innowacyjne technologie i uruchamiają na ich podstawie produkcję nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług. To nowa edycja dobrze znanej z programów POIG 2007-2013 i POIR 2014-2020 dotacyjnej formy wsparcia dla rozwoju technologicznego firm.

Szczegółowe informacje na temat Kredytu technologicznego FENG można znaleźć na stronie BGK.

SOCIAL MEDIA

41,457PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI