32.7 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca, 2024

Nowa odsłona programu Samodzielność-Aktywność-Mobilność

Duże zainteresowanie programem Samodzielność-Aktywność-Mobilność dofinansowującym m.in. zakup samochodów dla osób z niepełnosprawnościami sprawiło, że zniesiona została maksymalna kwota przeznaczona na realizację programu. Ponadto Rada nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zdecydowała o przekształceniu go w program bezterminowy.

„Integralnym elementem polityki społecznej naszego rządu jest tworzenie warunków do tego, by osoba z niepełnosprawnością mogła funkcjonować tak jak każdy inny obywatel. Podejmujemy różnorodne działania w tym kierunku. Dzięki środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych możemy wdrażać nowoczesne programy wspierające aktywność osób z niepełnosprawnościami we wszystkich wymiarach życia społecznego” – powiedział Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Co się zmienia w programie Samodzielność-Aktywność-Mobilność?

Zniesiono maksymalną kwotę przeznaczoną na realizację programu. Wysokość środków finansowych PFRON na realizację programu będzie ustalana corocznie w planie finansowym PFRON.

Program będzie realizowany bezterminowo. Decyzję o zakończeniu programu podejmie Rada Nadzorcza PFRON.

Kolejne nabory zaczynać się będą od godziny 10:00 pierwszego dnia naboru, a nie o północy, jak to miało miejsce w pierwszej turze naboru.

Wprowadzono także nowe zasady rozpatrywania wniosków.

Do tej pory wpłynęło już 5038 wniosków o wsparcie w ramach modułu obejmującego dofinansowanie zakupu samochodu, na łączną kwotę blisko 660 mln zł.

Największym zainteresowaniem program cieszył się w województwie mazowieckim, gdzie wpłynęły 662 wnioski, oraz w województwach śląskim i małopolskim (po ok. 500).

Wydano 1048 decyzji o przyznaniu dofinansowania, z czego podpisano już 1004 umowy na łączną kwotę wsparcia bliską 145 mln zł.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI