24.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Więcej czasu na składanie wniosków w programie Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027

W związku z problemami w komunikacji między partnerami polskimi oraz ukraińskimi oraz przeszkodami w przygotowaniu wniosków projektowych (stan wojenny na Ukrainie i przerwy w dostawach prądu, ograniczenia w poruszaniu się przez granicę dla obywateli ukraińskich etc.), Komitet Monitorujący Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków w ramach I naboru do 31 sierpnia br. (16:00 CEST). Budżet programu to ponad 187 mln euro, a maksymalne dofinansowanie dla projektów to aż 90%. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

W ramach pierwszego naboru wniosków, partnerzy z Polski i Ukrainy mogą otrzymać unijne środki na wspólne projekty z priorytetów Zdrowie (budżet 37 mln euro) oraz Środowisko (budżet 43 mln euro).

W związku z trwającą wojną w Ukrainie, szczególne znaczenie będą miały projekty z zakresu ochrony zdrowia. Wspierane są zarówno szkolenia specjalistów, jaki i zakup sprzętu i inwestycje w niezbędną infrastrukturę. Istotnym elementem polsko-ukraińskich projektów powinna być systemowa pomoc osobom poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji.

W priorytecie Środowisko oczekiwane są projekty dotyczące łagodzenia i dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania skutkom katastrof naturalnych, zwiększenia dostępu do dobrej jakości wody i zrównoważonej gospodarki wodnej, ochrony bioróżnorodności oraz redukcji wszelkich rodzajów zanieczyszczeń. Pierwsze rozstrzygnięcia zaplanowano jeszcze w tym roku.

Źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Obszar Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 obejmuje w Polsce województwa podkarpackie, lubelskie, podlaskie oraz część mazowieckiego oraz zachodnie obwody Ukrainy: wołyński, lwowski, zakarpacki, rówieński, tarnopolski i iwanofrankiwski.

Rolę instytucji zarządzającej programem pełni Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Sekretariat Gabinetu Ministrów w Ukrainie pełni funkcję instytucji krajowej i koordynuje wdrażanie programu po stronie ukraińskiej.

Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na portalu Funduszy Europejskich.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI