24.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Startuje program „Rozświetlamy Polskę”. Ponad miliard złotych na modernizację infrastruktury oświetlenia dróg

Program „Rozświetlamy Polskę” to nowa rządowa inicjatywa, która przyspieszy modernizację infrastruktury oświetlenia dróg na terenie całej Polski. Nabór wniosków rozpocznie się w najbliższy poniedziałek – 28 sierpnia. Budżet programu wynosi ponad 1 miliard złotych.

„Oświetlenie typu LED charakteryzuje się długą żywotnością i niskim zużyciem energii. Zmiana opraw pomoże samorządom wygenerować oszczędności, które będzie można przeznaczyć na realizację innych projektów. Dzięki poprawie jakości oświetlenia na drogach, zwiększy się także bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z ochroną środowiska” – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

https://twitter.com/MRiTGOVPL/status/1694715591347847403

Szacowana ilość opraw oświetlenia drogowego w Polsce wynosi około 3,4 mln. Przeważająca większość z nich to energochłonne oświetlenie sodowe o mocy od 50 do 400 wat. Na potrzeby oświetlenia zużywane są około 3 terawatogodziny (TWh) energii elektrycznej rocznie.

Szacuje się, że dzięki programowi gminy zaoszczędzą ponad 1 mld zł w ciągu roku, nastąpi również redukcja emisji dwutlenku węgla o 1,3 mln ton i zużycia energii o 1,58 TWh” – poinformował wiceminister Grzegorz Piechowiak.

Wnioski o granty w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” będą mogły składać samorządy – gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne.

https://twitter.com/MRiTGOVPL/status/1694716801966567460

Nabór zostanie przeprowadzony w ramach dziewiątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Operatorem programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Wysokość dofinansowania wyniesie 80% wartości inwestycji, przy wkładzie własnym gminy na poziomie 20%.

Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką będzie mogła wnioskować gmina, wynosi 4 mln zł.

Ostateczny termin składania wniosków upływa 18 września 2023 r.

Szczegółowe informacje na temat programu zostaną opublikowane w najbliższych dniach na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI