-3,8 C
Warszawa
środa, 29 listopada, 2023

Wsparcie gospodarki o obiegu zamkniętym w MŚP. Ruszył nabór wniosków

Dziesięć milionów złotych trafi do przedsiębiorców z Polski Wschodniej, którzy chcą wprowadzić w swojej działalności rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Wsparcie obejmuje szeroko pojęte doradztwo, w tym audyt i analizę potrzeb oraz potencjału w zakresie możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań GOZ. Nabór wniosków prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to model produkcji i konsumpcji polegający na naprawie, odnawianiu i ponownym użyciu surowców, materiałów oraz produktów, tak długo jak to możliwe.

Dzięki temu mogą one pozostawać w gospodarce, wydłuża się ich cykl życia, a wytwarzanie odpadów zostaje ograniczone do minimum. Dotyczy on również przedsiębiorstw.

„Stopniowe przechodzenie na system gospodarki o obiegu zamkniętym jest niezbędnym elementem funkcjonowania przyszłych przedsiębiorstw. Zmiany pomogą̨ firmom wyróżnić się̨ na rynku, a także zmniejszyć koszty działalności poprzez bardziej racjonalne zarządzanie zasobami, zmniejszenie emisji CO2 oraz oszczędności zużycia energii i surowców” – tłumaczy wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska – Jedynak.

Kto może uzyskać dofinansowanie?

O środki mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) działający w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz regionalnej części mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy i 9-ciu przyległych powiatów).

Łączny budżet naboru wynosi 10 mln zł, a maksymalna wysokość wsparcia to 82 781 zł.

Wsparcie jest dwuetapowe. W pierwszym etapie firmy będą starać się o dotację, dzięki której opracują nowy model biznesowy. 

Drugim etapem będzie wdrożenie działań opracowanych w modelu biznesowym GOZ-transformacji np. zaprojektowanie i przeprowadzenie niezbędnych prac dostosowawczych, zakup lub zaprojektowanie nowych technologii, szkolenia czy przekwalifikowanie pracowników.

Wnioski w I etapie można składać do 19 grudnia 2023 r.

Nabór w II etapie rozpocznie się w 2024 roku.

Granty są finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie PARP.Temat: WSPARCIE GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIĘTYM W MŚP
Wysokość wsparcia: maks. 82.781 zł.
Budżet naboru wniosków: 10.000.000 zł.
Wnioskowanie przez internet:
  • Tak
Partner zagraniczny:
  • Nie
Wnioskodawca:
  • MŚP
Rodzaj wsparcia:
  • dotacja

SOCIAL MEDIA

40,622PolubieńLubię
701ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI