20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

REPowerEU. Dodatkowe środki na modernizację elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych na wsi

Komisja Europejska wydała pozytywną opinię na temat zmian w KPO dotyczących przeznaczenia dodatkowych środków na dotacje w ramach Planu REPowerEU. Wspomniane zmiany umożliwią przeznaczenie środków w wysokości 972 mln. euro na inwestycje w budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich, w celu umożliwiania przyłączania nowych źródeł OZE.

W najbliższych dwóch latach na modernizację wiejskiej infrastruktury energetycznej zostanie przeznaczone dodatkowo ok. 4,3 miliarda zł. Inwestycje w tym zakresie zwiększą możliwości przyłączania do sieci nowych instalacji OZE.

Za realizację inwestycji w budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich odpowiedzialne jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, natomiast beneficjentami wsparcia będą operatorzy systemów dystrybucyjnych.

Plan REPowerEU jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i ma służyć zwiększeniu niezależności energetycznej UE oraz poszczególnych państw członkowskich.

Plan powstał w odpowiedzi na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Instytucją wdrażającą plan REPowerEU jest Komisja Europejska.

Plan REPowerEU, zainicjowany w maju 2022 r., pomaga Unii:
– oszczędzać energię,
– produkować ekologiczną energię,
– dywersyfikować dostawy energii.

Szczegółowe informacje na temat planu REPowerEU można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI