20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

„Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Nabór wniosków o granty startuje w połowie grudnia

Dnia 15 grudnia br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozpocznie nabór wniosków o granty w ramach konkursu „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Wnioski o wsparcie innowacyjnych projektów będą mogły składać konsorcja przemysłowe lub naukowo-przemysłowe. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Celem konkursu jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych rodzimych firm oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.

Nabór jest przeznaczony wyłącznie dla konsorcjów (liderem musi być przedsiębiorstwo), w skład których mogą wchodzić:
– duże przedsiębiorstwa,
– duże przedsiębiorstwa i MŚP,
– duże przedsiębiorstwa i organizacje badawcze lub pozarządowe,
– MŚP i organizacje badawcze lub pozarządowe,
– duże przedsiębiorstwa i MŚP oraz organizacje badawcze lub pozarządowe.

„Poprzez organizację konkursu dla konsorcjów, dzięki Funduszom Europejskim pobudzamy współpracę na rynku. W szczególności ważna jest kooperacja biznesu ze środowiskiem naukowym, aby wypracowane w jej toku rozwiązania naukowe znalazły swoje zastosowanie w gospodarce. Zainicjowane w ten sposób współdziałanie często nie kończy się na projekcie, ale trwa dalej na kolejnych polach działalności firm, co jest bardzo ważnym aspektem przy zbliżaniu tych dwóch światów” – powiedział dr Jacek Orzeł, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Projekty realizowane w partnerstwach

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wyróżnia nowatorska formuła. Jego celem jest wzrost potencjału w zakresie badań i innowacji oraz tworzenia i wykorzystania przyszłościowych technologii.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju inwestuje środki z tego programu w innowacyjne projekty, które przyczynią się m.in. do przeprowadzenia transformacji energetyczno-klimatycznej czy przestawienia polskiej gospodarki w tryb Przemysłu 4.0.

Tak jak w przypadku poprzednich konkursów realizowanych w formule Ścieżki SMART, dofinansowanie mogą otrzymać projekty obejmujące następujące moduły:
B+R (ma na celu doprowadzenie do opracowania innowacji produktowej lub procesowej),
wdrożenie innowacji (komercjalizacja wytworzonych w toku prac B+R rozwiązań),
infrastruktura B+R (inwestycje w infrastrukturę niezbędną do przeprowadzenia prac badawczych),
cyfryzacja (inwestycje związane z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie),
zazielenienie przedsiębiorstw (transformacja przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki w obiegu zamkniętym),
internacjonalizacja (zagraniczna promocja produktów)
oraz
kompetencje (szkolenia dla pracowników i kadry zarządzającej w zakresie realizowanego projektu).

„Każdy projekt może obejmować jeden lub kilka różnych modułów, w zależności od potrzeb partnerów. Należy jednak pamiętać, że lider konsorcjum musi uczestniczyć w każdym zaplanowanym module. Jeśli w skład partnerstwa wchodzi duże przedsiębiorstwo, moduł B+R jest dla niego obowiązkowy. Natomiast w przypadku MŚP – projekt musi obejmować jeden z dwóch modułów: B+R lub wdrożenie innowacji. Gdy partnerem w projekcie jest organizacja badawcza, moduł B+R jest obligatoryjny” – wyjaśnia Karolina Lesyng, dyrektor Działu Dotacji Krajowych i Funduszy UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Nabór wniosków o granty potrwa od 15 grudnia 2023 r. do 8 lutego 2024 r. (do godz. 16:00).

Budżet konkursu wynosi 1,335 mld zł, z czego połowa zostanie przeznaczona na projekty konsorcjów z udziałem dużych przedsiębiorstw, a druga połowa na projekty konsorcjów bez udziału dużych przedsiębiorstw.

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie NCBR.


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI