Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przedłużyło nabór wniosków o granty w ramach konkursu „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Wnioski o wsparcie innowacyjnych projektów mogą składać konsorcja przemysłowe lub naukowo-przemysłowe. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
Celem konkursu jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych rodzimych firm oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.
Nabór jest przeznaczony wyłącznie dla konsorcjów (liderem musi być przedsiębiorstwo), w skład których mogą wchodzić:
– duże przedsiębiorstwa,
– duże przedsiębiorstwa i MŚP,
– duże przedsiębiorstwa i organizacje badawcze lub pozarządowe,
– MŚP i organizacje badawcze lub pozarządowe,
– duże przedsiębiorstwa i MŚP oraz organizacje badawcze lub pozarządowe.
Projekty realizowane w partnerstwach
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wyróżnia nowatorska formuła. Jego celem jest wzrost potencjału w zakresie badań i innowacji oraz tworzenia i wykorzystania przyszłościowych technologii.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju inwestuje środki z tego programu w innowacyjne projekty, które przyczynią się m.in. do przeprowadzenia transformacji energetyczno-klimatycznej czy przestawienia polskiej gospodarki w tryb Przemysłu 4.0.
Tak jak w przypadku poprzednich konkursów realizowanych w formule Ścieżki SMART, dofinansowanie mogą otrzymać projekty obejmujące następujące moduły:
– B+R (ma na celu doprowadzenie do opracowania innowacji produktowej lub procesowej),
– wdrożenie innowacji (komercjalizacja wytworzonych w toku prac B+R rozwiązań),
– infrastruktura B+R (inwestycje w infrastrukturę niezbędną do przeprowadzenia prac badawczych),
– cyfryzacja (inwestycje związane z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie),
– zazielenienie przedsiębiorstw (transformacja przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki w obiegu zamkniętym),
– internacjonalizacja (zagraniczna promocja produktów)
oraz
– kompetencje (szkolenia dla pracowników i kadry zarządzającej w zakresie realizowanego projektu).
„Każdy projekt może obejmować jeden lub kilka różnych modułów, w zależności od potrzeb partnerów. Należy jednak pamiętać, że lider konsorcjum musi uczestniczyć w każdym zaplanowanym module. Jeśli w skład partnerstwa wchodzi duże przedsiębiorstwo, moduł B+R jest dla niego obowiązkowy. Natomiast w przypadku MŚP – projekt musi obejmować jeden z dwóch modułów: B+R lub wdrożenie innowacji. Gdy partnerem w projekcie jest organizacja badawcza, moduł B+R jest obligatoryjny” – wyjaśnia Karolina Lesyng, dyrektor Działu Dotacji Krajowych i Funduszy UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Nabór wniosków o granty potrwa do 8 marca 2024 r. (do godz. 16:00).
Budżet konkursu wynosi 1,335 mld zł, z czego połowa zostanie przeznaczona na projekty konsorcjów z udziałem dużych przedsiębiorstw, a druga połowa na projekty konsorcjów bez udziału dużych przedsiębiorstw.
Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie NCBR.