21.5 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024

Zaliczka w ramach planu RePowerEU. Pierwsze środki z KPO mogą trafić do Polski jeszcze w tym roku

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisało z Komisją Europejską aneksy do umowy finansowej i umowy pożyczkowej dot. KPO. Dzięki temu zwiększony zostanie budżet na realizację polskiego KPO, a do Polski już wkrótce trafi 20% zaliczki ze środków Unii Europejskiej w ramach planu RePowerEU.

Podpisanie aneksów do ww. umów to konsekwencja przyjętej 8 grudnia br. przez Radę UE, czyli ministrów do spraw finansów państw członkowskich, zaakceptowanej przez Komisję Europejską decyzji w sprawie zmienionego polskiego KPO i nowego rozdziału REPowerEU.

Decyzja weszła w życie 11 grudnia br. To oznacza, że Polska otrzyma dodatkowo 2,76 mld euro (ponad 12 mld zł) dotacji i 23 mld euro (102 mld zł) preferencyjnych pożyczek.

„Obustronne podpisanie aneksów stanowi ostateczną gwarancję, że pierwsze środki z RePowerEU najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostaną przekazane Polsce. Dzięki temu już niedługo będą mogły być realizowane kolejne projekty z polskiego KPO, które przyczynią się do dalszego, społeczno-gospodarczego rozwoju naszego kraju” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od marca koordynowało prace nad rewizją KPO. Jego zmiana wynikała z konieczności uwzględnienia nowego unijnego instrumentu RePowerEU, który dotyczy transformacji energetycznej. Jest to odpowiedź Unii Europejskiej na kryzys energetyczny związany z wysokim wzrostem cen energii oraz koniecznością uniezależnienia od surowców z Rosji.

Środki z REPowerEU to dodatkowe wsparcie, które zostanie przeznaczone na szeroko pojętą transformację energetyczną, w tym na:
– inwestycje w rozwój i modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz magazynowanie energii;
– infrastrukturę do wytwarzania paliw alternatywnych, w tym z morskiej energetyki wiatrowej;
– upowszechnianie energetyki obywatelskiej;
– tworzenie społeczności energetycznych i wspieranie ich w stosowaniu OZE;
– zrównoważony transport, rozwijanie zielonych umiejętności oraz efektywność energetyczną przedsiębiorstw.

Plan REPowerEU

Plan REPowerEU jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i ma służyć zwiększeniu niezależności energetycznej UE oraz poszczególnych państw członkowskich.

Plan powstał w odpowiedzi na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Instytucją wdrażającą plan REPowerEU jest Komisja Europejska.

Plan REPowerEU, zainicjowany w maju 2022 r., pomaga Unii:
– oszczędzać energię,
– produkować ekologiczną energię,
– dywersyfikować dostawy energii.

Szczegółowe informacje na temat planu REPowerEU można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Blisko 60 mld euro z KPO

KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,28 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI