20.2 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Polska złożyła wniosek o płatność z KPO

Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Z pierwszego wniosku o płatność nasz kraj otrzyma blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro z części dotacyjnej i 4,2 mld euro z pożyczki.

„Złożenie wniosku o płatność to ważna i bardzo długo wyczekiwana przez Polki i Polaków decyzja. Dotrzymaliśmy słowa i możemy ogłosić, że Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z KPO. To 7 mld euro za konkretne reformy i inwestycje. Dzięki temu przyspieszymy realizację projektów, które pozwolą rozwijać się wszystkim obywatelom i przyczynią się do rozwoju całego kraju” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

„Jeszcze w grudniu do naszego kraju wpłynie zaliczka z rewizji KPO. Wartość zaliczki to ponad 5 mld euro” – podkreśliła Pani minister.

Środki z pierwszego wniosku o płatność z KPO zostaną przeznaczone m.in. na
– ułatwienia prawne dla firm,
– zwiększenie innowacyjności i cyfryzację przedsiębiorstw,
– ułatwienia dla studentów kierunków medycznych,
– efektywniejsze zarządzanie finasowaniem programu Maluch Plus,
– zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowymi
oraz
– na wejście w życie ustawy o ekonomii społecznej.

Ocena pierwszego wniosku o płatność przez Komisję Europejską będzie trwała ok. 2,5 miesiąca. Procedura opiniowania przez komitety Komisji wyniesie około jednego miesiąca.

Wypłaty środków z pierwszego wniosku o płatność z KPO można spodziewać się w kwietniu 2024 r.

KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI