21.5 C
Warszawa
sobota, 15 czerwca, 2024

Ponad 100 milionów złotych na poprawę dostępności usług publicznych świadczonych przez JST. Podpisano porozumienie w sprawie projektu „Dostępny Samorząd 2.0”

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) podpisali porozumienie inaugurujące projekt „Dostępny Samorząd 2.0”. Wartość projektu wynosi ponad 100 mln zł.

„Uruchamiamy dziś ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt „Dostępny samorząd 2.0”. To kolejne narzędzie, które daje samorządom możliwość zwiększania poziomu dostępności w realizowanych usługach, co bez wątpienia przełoży się na większy komfort wszystkich mieszkańców, a osobom z niepełnosprawnościami zagwarantuje bardziej samodzielne i niezależne życie” – poinformowała podsekretarz stanu w MFiPR Monika Sikora.

„Usługi publiczne oraz obiekty i przestrzenie pozostające w dyspozycji jednostek samorządu terytorialnego, będą bardziej przyjazne dla osób ze szczególnymi potrzebami. – W ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie pełniło funkcję beneficjenta tego projektu. Na wsparcie samorządów zostanie przeznaczone ponad 100 mln zł, z czego 83 mln zł to środki z Unii Europejskiej, a pozostałe 17 mln zł to środki z budżetu państwa” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański. Wiceszef MSWiA podkreślił, że środki już wkrótce trafią do samorządów. „Po wyborach samorządowych będziemy chcieli rozpisać procedury tak, aby od razu można było dokonywać naboru” – dodał.

„Dostępny Samorząd 2.0”

Projekt ma na celu poprawę dostępności usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Wsparcie będzie w szczególności kierowane do samorządów, które posiadają mniejszy potencjał do samodzielnej realizacji zadań z zakresu poprawy dostępności (zarówno w zakresie pozyskiwania wiedzy, jak i realizacji dostępnych inwestycji) oraz charakteryzują się najwyższym odsetkiem mieszkańców ze szczególnymi potrzebami.

W ramach projektu, MSWiA będzie dysponowało budżetem w wysokości 85,8 mln zł, w tym 72 mln zł na granty (bezpośrednie dotacje) dla 240 jednostek samorządu terytorialnego.

Część środków zostanie przeznaczona na organizację wszystkich działań szkoleniowych dla JST.

Przy realizacji projektu, MSWiA będzie współpracowało z partnerami takimi jak:

– Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON);

– Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego;

– Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Projekt będzie realizowany w latach 2024-2028.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI