16.9 C
Warszawa
wtorek, 28 maja, 2024

Studia bez barier dzięki Funduszom Europejskim. 200 mln zł na wsparcie studentów ze szczególnymi potrzebami

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczy 200 mln zł na wsparcie studentów ze szczególnymi potrzebami. Konkurs pn. „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich już ponad 200 polskich uczelni podjęło działania umożliwiające studiowanie bez barier. Jak podkreśla NCBR, realizacja projektów ma służyć trwałemu wzrostowi dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Kto może złożyć wniosek ?

Wnioski o dofinansowanie w konkursie NCBR mogą składać uczelnie oraz jednostki naukowe prowadzące szkoły doktorskie, z wyjątkiem uczelni, które realizowały już projekty „Uczelnia dostępna” w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój oraz tych, które realizowały projekty wyłącznie na ścieżce MINI.

Dla szkół wyższych, które są bardziej zaawansowane w dostępności, NCBR planuje odrębny konkurs, który ma zostać ogłoszony jeszcze w bieżącym roku.

Dwie ścieżki: START albo ROZWÓJ

Projekty zgłaszane w konkursie „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” będzie można realizować w ramach ścieżki START lub ROZWÓJ.

Ścieżka „Start ku dostępności” (START) jest przeznaczona dla uczelni, które rozpoczynają drogę z dostępnością studiów dla wszystkich studentów lub podjęły już pierwsze działania w tym zakresie.

Realizacja projektu daje możliwość rozwoju w zakresie dostosowania infrastruktury oraz odpowiedniej organizacji uczelni dla potrzeb wszystkich studentów.

Ścieżka „Rozwój w dostępności” (ROZWÓJ) jest przeznaczona dla uczelni, które podjęły już działania w obszarze dostępności uczelni dla wszystkich i z powodzeniem będą mogły podejmować dalsze działania w ramach rozwijania niniejszego projektu.

W wyniku realizacji projektu uczelnie mają możliwość rozwinięcia stabilnej i sprawnej struktury wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.

Budżet konkursu

Budżet konkursu „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” wynosi 200 mln zł, a NCBR na realizację projektu przewiduje dofinansowanie wynoszące nawet 97 proc. jego wartości.

Wartość dofinansowania w ramach projektu wynosi maksymalnie 2 mln zł w przypadku ścieżki START oraz 6 mln zł w przypadku ścieżki ROZWÓJ.

Projekty będą realizowane przez uczelnie samodzielnie lub w partnerstwie, a dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego można przeznaczyć m.in. na:
– usprawnienie struktury organizacyjnej,
– zniesienie barier architektonicznych,
– poprawę dostępności technologii informacyjnej,
– tworzenie potrzebnych procedur i zapewnienie niezbędnych technologii wspierających.

Głównym celem konkursu jest kompleksowe zaplanowanie dostępności uczelni i podmiotów prowadzących szkoły doktorskie, tak aby z wdrożonych udogodnień architektonicznych i organizacyjnych można było korzystać zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu projektu.

Termin składania wniosków upływa 22 lutego 2024 r.

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków znajdują się na stronie NCBR.


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

INNE PROGRAMY

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze