10.6 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Większe dofinansowanie i ważne zmiany w Programie Klub

Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSIT) poinformowało o zwiększeniu dofinansowania dla małych i średnich klubów sportowych uczestniczących w Programie Klub. Dzięki decyzji ministra dofinansowanie dla klubów jednosekcyjnych wzrośnie z 10 do 12 tys. zł, a dla wielosekcyjnych z 15 do 17 tys. Całkowity budżet na realizację programu w 2024 roku będzie większy o 13 mln zł.

„Z uwagi na to, że od momentu uruchomienia Programu Klub kwoty wsparcia nie były waloryzowane, podjąłem decyzję o zwiększeniu dofinansowania dla każdego klubu. W 2024 roku kluby jednosekcyjne uczestniczące w programie otrzymają 12 tys. zł, a wielosekcyjne 17 tys. zł. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że dla małych i średnich klubów wsparcie z Programu Klub jest ważnym elementem wpływającym na komfort prowadzenia działalności sportowej na poziomie lokalnym” – mówi minister Sławomir Nitras.

Większy budżet i nowe zasady

Środki, które trafią bezpośrednio do małych i średnich klubów sportowych, wzrosną łącznie o 13 mln zł, osiągając w 2024 roku wartość ponad 98,5 mln zł. Pozwoli to na wsparcie około 7 tys. klubów, podczas gdy w ubiegłym roku wsparcie trafiło do ponad 6,2 tys. klubów.

Zmianę odczuje każdy klub uczestniczący w Programie Klub. Rządowe wsparcie w przypadku klubów jednosekcyjnych wzrośnie z 10 do 12 tys. zł, a w przypadku klubów wielosekcyjnych – z 15 do 17 tys. zł.

Co istotne, kwotę dofinansowania będzie można wykorzystać w dowolnej proporcji na wynagrodzenie szkoleniowca, zakup sprzętu sportowego bądź organizację obozu sportowego. Ministerstwo rezygnuje tym samym z dotychczasowych zapisów, limitujących podział środków we wskazanych obszarach.

„Mam świadomość jak ważną, ale też bardzo ciężką pracę wykonują pasjonaci sportu prowadzący podstawowe szkolenie sportowe. Liczę na to, że decyzja którą podjąłem, będzie początkiem zmian na lepsze w polskim sporcie i pozwoli na szerokie upowszechnianie aktywności fizycznej wśród najmłodszych” – podkreślił minister Nitras.

Program Klub

Od 2016 roku, w ramach Programu Klub, Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowuje działalność małych i średnich klubów z terenu całej Polski. Program Klub to największe systemowe narzędzie bezpośredniego wsparcia, skierowane do organizacji sportowych z całego kraju prowadzących szkolenie dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Dzięki udziałowi w programie kluby w istotnym zakresie mogą uzupełnić bazę sprzętową, zorganizować zgrupowania sportowe oraz wesprzeć finansowo szkoleniowców, prowadzących zajęcia sportowe z dziećmi i młodzieżą.

Więcej informacji o Programie Klub można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej MSiT.

SOCIAL MEDIA

41,457PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI