32.7 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca, 2024

Nowy program MSiT „Aktywna Szkoła”

„Aktywna Szkoła” to nowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT), który pozwoli na efektywne wykorzystanie przyszkolnych obiektów sportowych przez dzieci, młodzież, a także całe rodziny. Budżet programu na 2024 rok wynosi 260 mln zł, a odpowiedzialnym za jego realizację na poziomie krajowym będzie wyłoniony w naborze realizator.

Kluczowym elementem programu jest otwarcie infrastruktury szkolnej poza godzinami zajęć oraz innych samorządowych obiektów sportowych, a także aktywizacja społeczeństwa dzięki zajęciom prowadzonym na tych obiektach przez nauczycieli wf, trenerów, czy animatorów sportu.

Obiekty sportowe w szkołach są z niezrozumiałych powodów zamknięte po lekcjach” – mówi Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras. „Chcemy to zmienić i otworzyć  je dla wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszym celem jest to, aby otwarta, ogólnodostępna infrastruktura sportowa stała się miejscem aktywizacji sportowej społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży. Chcemy, aby Polacy mogli swobodnie korzystać z obiektów sportowych zarówno przyszkolnych, jak i samorządowych. Poprzez Program „Aktywna Szkoła” będziemy finansowo wspierać szkoły i samorządy w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej wśród uczniów, a także całych rodzin” – dodaje minister Nitras.

Nakłady na Program „Aktywna Szkoła” w 2024 roku wyniosą 260 mln zł. O realizację programu na poziomie ogólnopolskim zadba wyłoniony na trzy lata realizator, który przeprowadzi rekrutację osób prowadzących zajęcia.

Już wkrótce zostanie ogłoszony program, w ramach którego szkoły będą mogły otrzymać wsparcie finansowe w wysokości 25 tys. zł na zakup sprzętu sportowego. Środki na oba programy – „Aktywna Szkoła” i „Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego” – wyniosą w tym roku aż 335 mln zł.

„Aktywna Szkoła” to nowa propozycja dla animatorów sportu

Istotną zmianą w nowym programie jest znaczące zwiększenie wynagrodzenia dla animatorów. Od tego roku resort w całości pokryje 100 godzin pracy animatora, a koszt prowadzącego zajęcia wzrośnie z obecnych 24 zł brutto do 60 zł brutto za godzinę. To oznacza, że animator, który pozytywnie przejdzie rekrutację, będzie mógł liczyć na wynagrodzenie sięgające nawet 6 tys. zł brutto.

Program „Aktywna Szkoła” zakłada dofinansowanie trzech zadań:

1. Wspieranie działań sportowych na terenie szkół w weekendy (soboty, niedziele).

2. Wspieranie działań aktywizujących prowadzonych na samorządowych (w tym szkolnych) obiektach sportowych.

3. Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Więcej informacji o Programie „Aktywna Szkoła” można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej MSiT.

SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI