Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór wniosków w ramach konkursu „Dostępność szansą na rozwój 3” skierowanego do podmiotów, które mają na celu poprawę dostępności i uniwersalnego projektowania towarów oraz usług dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Projektowanie uniwersalne stanowi fundament dla tworzenia bardziej otwartego i dostępnego społeczeństwa. To podejście projektowe zakłada, że produkty i przestrzenie powinny być użyteczne dla wszystkich ludzi, bez potrzeby adaptacji czy specjalizacji.
W praktyce oznacza to tworzenie rozwiązań, które od samego początku są zaprojektowane tak, aby mogły być wygodnie i bezpiecznie użytkowane przez osoby w różnym wieku, z różnymi potrzebami i w różnych sytuacjach życiowych.
Cele naboru i wymogi formalne
Głównym celem naboru „Dostępność szansą na rozwój 3” jest wsparcie projektów zwiększających świadomość i kompetencje w zakresie dostępności, w tym uniwersalnego projektowania.
Realizacja tych projektów ma przyczynić się do bardziej inkluzywnej gospodarki, spełniającej potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami na równi z innymi obywatelami.
W ramach programu dostępne są dwa warianty wykorzystania środków finansowych, które umożliwiają realizację projektów związanych z poprawą dostępności, w tym uniwersalnym projektowaniem.
Uwzględniają one m.in. aktywną rekrutację w celu podnoszenia świadomości na temat dostępności i korzyści płynących z uniwersalnego projektowania produktów i usług, organizację szkoleń ogólnych, specjalistycznych oraz doradztwo związane ze szkoleniami.
Dla przedsiębiorstw posiadających wiedzę w zakresie dostępności, projekty umożliwią wsparcie doradcze związane z omówieniem konkretnych przypadków związanych z rozwojem przedsiębiorstwa w ramach uniwersalnego projektowania produktów lub usług, które wynikają z rodzaju prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Dofinansowanie wynosi do 100% kosztów projektu, z maksymalną wartością pojedynczego projektu wynoszącą do 11.428.571 zł.
Łączna pula dostępnych środków wynosi 80 mln zł.
Wnioski o wsparcie będzie można składać w dniach 10-24 czerwca 2024 r.
Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie PARP.