13.1 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Granty i stypendia w ramach KPO. Ponad 117 milionów złotych dla kultury i przemysłów kreatywnych

W dniach 30 czerwca – 15 lipca br. będzie można składać wnioski o granty dla instytucji i stypendia dla twórców w ramach „Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju” (Inwestycja A2.5.1, KPO). Dofinansowane zostaną tzw. projekty miękkie – festiwale i koncerty, działalność badawcza i edukacyjna, animacja kultury.

Bardzo się cieszę, że możemy ogłosić, że rusza KPO w części przeznaczonej dla kultury. Ten program ma wzmocnić sektor kultury i przemysłów kreatywnych po pandemii. Nasze priorytety to transformacja cyfrowa i nowe technologie oraz aspekty ekologiczne. Projekty będą rozpatrywane w sześciu segmentach: kultura ludowa, sztuki wizualne, sztuki performatywne, teatr, taniec i muzealnictwo. Projekty ocenią niezależne komisje, złożone z ekspertów reprezentujących każdą z tych dziedzin” – powiedziała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

Ten program to wielka szansa nie tylko dla instytucji kultury, ale także dla artystów. Mamy do zaoferowania niemal 130 mln zł do końca bieżącego roku. To może zaowocować wieloma świetnymi projektami. Na granty przeznaczymy ok. 112 mln zł, a na stypendia ponad 15 mln zł” – dodała wiceministra Marta Cienkowska.

Kto może otrzymać dotacje i stypendia?

O granty mogą ubiegać się instytucje kultury, organizacje pozarządowe a także mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Stypendia przeznaczone są dla osób fizycznych mieszkających w Polsce z obywatelstwem polskim lub innego państwa UE.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Granty można otrzymać na realizację takich projektów jak: festiwale, przeglądy i konkursy, wystawy, performanse, happeningi, instalacje artystyczne, spektakle, koncerty, widowiska, badania, projekty popularyzujące wiedzę o kulturze ,konferencje i panele dyskusyjne, kursy, szkolenia, warsztaty, projekty edukacyjne i animacje kulturowe, a także projekty związane z dokumentacją, archiwizacją kultury.

Dofinansowanie można otrzymać na cztery różne projekty, które muszą zostać zrealizowane do końca 2024 r.

Stypendia można przeznaczyć na rozwój umiejętności artystycznych i cyfrowych lub ekologicznych, szkolenia zawodowe, spotkania ze specjalistami w dziedzinie sztuki, a także współpracę ze specjalistami z innych sektorów, w tym z sektora nauki, technologii i przedsiębiorstw.

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Jednostkowy projekt może otrzymać dofinansowanie w wysokości od 20 tys. do 100 tys. zł przy wkładzie własnym w wysokości 20 proc. wartości wniosku.

Z kolei miesięczna kwota stypendium to 5 tys. zł brutto. Będzie można się o nie ubiegać w blokach trwających od 3 do 6 miesięcy i uzyskać wsparcie w wysokości od 15 do 30 tys. złotych brutto.

Kiedy można złożyć wniosek?

Nabór wniosków rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do 15 lipca br.

Nabór wniosków zostanie przeprowadzony w ramach inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). KPO jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Operatorem programu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (NIMIT). Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem: kpo@nimit.pl.

Szczegółowe informacje dotyczące programu wraz regulaminem dostępne są na stronie MKiDN.


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI