20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

„Dostępność szansą na rozwój 3”. Ruszył nabór wniosków

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozpoczęła nabór wniosków w ramach konkursu „Dostępność szansą na rozwój 3” finansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Program jest skierowany do podmiotów, które mają na celu poprawę dostępności i uniwersalnego projektowania towarów oraz usług dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Cele naboru i wymogi formalne

Głównym celem naboru „Dostępność szansą na rozwój 3” jest wsparcie projektów zwiększających świadomość i kompetencje w zakresie dostępności, w tym uniwersalnego projektowania.

Projekt ma ukazać przedsiębiorcom, że wprowadzenie takich rozwiązań zapewni osobom o szczególnych potrzebach większą samodzielność i niezależność, a tym samym lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie, a w rezultacie również większy popyt na usługi czy produkty spełniające normy dostępności.

Przykładami produktów zgodnych z zasadami uniwersalnego projektowania są np.:
– uchwyty dla lewo- i praworęcznych;
– witryna sklepu internetowego umożliwiająca zwiększenie kontrastu i powiększenie czcionki czy odczytanie treści;
– duże i łatwe do odróżnienia za pomocą wzroku lub dotyku przyciski w urządzeniach typu winda, telefon, bankomat;
– drzwi przesuwne w sklepach, itp.

Nabór „Dostępność szansą na rozwój 3” zakłada realizację usług szkoleniowo-doradczych dla przedsiębiorców zainteresowanych poszerzeniem swojej oferty o tego typu produkty czy usługi.

Do realizacji projektu mogą zgłaszać się m.in. przedsiębiorcy, organizacje działające na rzecz zatrudnienia czy rozwoju gospodarczego, a także uczelnie czy partnerzy społeczni.

Kluczowe jest to, aby wnioskodawcy posiadali potencjał kadrowy, ekonomiczny i techniczny oraz doświadczenie niezbędne do realizacji projektu szkoleniowo-doradczego w obszarze dostępności.

W ramach projektu będzie można wybrać ścieżkę szkolenia:

1. Wariant polegający na uczestnictwie w szkoleniach ogólnych, specjalistycznych oraz doradztwie związanym bezpośrednio z tematyką szkoleń

albo

2. Wariant doradztwa przeznaczonego dla przedsiębiorców, którzy posiadają podstawową wiedzę w zakresie dostępności i potrzebują omówienia konkretnych przypadków dotyczących uniwersalnego projektowania produktów lub usług, które wynikają z rodzaju prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

W ramach naboru można uzyskać dofinansowanie do 100% kosztów projektu, z maksymalną wartością pojedynczego projektu wynoszącą do 11.428.571 zł. Łączna pula środków dostępna w naborze wynosi 80 milionów zł.

Termin składania wniosków upływa 24 czerwca 2024 r. do godz. 10:00.

Wnioski należy składać za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS.

Szczegółowe informacje na temat wniosków znajdują się na stronie PARP.


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI