20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

871 milionów zł dla gmin na wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Ruszył nabór wniosków

Ruszył nabór wniosków dla gmin o dofinansowanie działań w zakresie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego. W ramach naboru do rozdysponowania pozostaje 871 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wnioski o granty mogą składać wszystkie gminy w Polsce. Wypłata dofinansowania odbywa się w formie refundacji.

„Samorządy z całej Polski mogą składać wnioski o refundację poniesionych kosztów na  tworzenie planów ogólnych gmin, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz gminnych programów rewitalizacji. Po odblokowaniu środków z KPO przez obecny rząd, robimy kolejny krok w celu przełamania wieloletniego impasu w tym zakresie. Chodzi o lukę planistyczną z którą niektóre samorządy, szczególnie w większych miastach, nie są w stanie sobie poradzić od 20 lat. Z tej luki, czyli braku planów miejscowych, bierze się potem wszechobecny chaos w zabudowie. Chcemy skutecznie rozwiązać ten problem. Gminy mają już narzędzia prawne, teraz czas na finansowe” – powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

„Mówimy o największej do tej pory zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowa ustawa przewiduje m.in uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który będzie źródłem informacji i danych przestrzennychi oraz wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych” – stwierdził wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

Budżet przewidziany na konkurs ze środków KPO jest podzielony w następujący sposób:

– 457.779.108,50 zł – wsparcie dla gmin poprzez dofinansowanie przygotowania, uchwalenia i ogłoszenia planów ogólnych gminy;

– 94.070.627,00 zł – wsparcie dla gmin poprzez dofinansowanie przygotowania i uchwalenia gminnych programów rewitalizacji;

– 319.440.706,68 zł – wsparcie dla gmin poprzez dofinansowanie, przygotowania, uchwalenia i ogłoszenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Wnioski składane przez gminy będą oceniane zgodnie z kolejnością ich złożenia, zaś warunkiem otrzymania refundacji na wyżej wymienione dokumenty jest publikacja planu ogólnego w dzienniku urzędowym województwa.

Maksymalny poziom dofinasowania dla każdej gminy został obliczony za pomocą algorytmu lub stawki jednostkowej i w przypadku największych gmin może wynieść nawet 1.689.664,19 zł.

Organizatorem naboru wniosków jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2026 r.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru wniosków są dostępne na stronie MRiT.


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI