20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

400 milionów złotych na nowy program „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Ruszył nabór wniosków

Ruszył nabór wniosków w ramach programu „Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW). Program umożliwia uzyskanie do 47 tysięcy zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii. Wnioski o wsparcie mogą składać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Pierwszy nabór wniosków w ramach programu potrwa do 16 czerwca 2025 r. lub wcześniejszego wyczerpania dostępnych środków.

W ramach programu będą refinansowane inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe i magazyny energii elektrycznej realizowane od 30 czerwca 2023 r.

„Rozwój energetyki prosumenckiej jest ważnym elementem wsparcia dla transformacji energetycznej w Polsce. Dofinansowanie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej albo przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej przyczyni się do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii. Ponadto rośnie świadomość Polaków dotycząca opłacalności produkcji energii na własne potrzeby i konieczności zwiększenia autokonsumpcji energii w miejscu jej wytworzenia, dlatego w programach dofinansowań uwzględniamy magazyny energii” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Z programu „Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) będą mogli skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy zrealizowali inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe i magazyny energii elektrycznej po 30.06.2023 r.

Dotacje wyniosą do 30 tys. zł na jedną mikroinstalację wiatrową oraz do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. Granty są wypłacane w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na inwestycję.

Na pierwszy nabór przewidziano środki o wartości 50 mln zł. Całkowity budżet programu zaplanowanego na lata 2024-2029 wynosi 400 mln zł.

„Widzimy możliwości rozwoju polskich firm w obszarze mikroinstalacji wiatrowych, z kolei środowiska akademickie mają tu szansę wykorzystać swoje badania naukowe w zakresie OZE. Wierzymy, że program będzie stanowić impuls do wykorzystania tego typu mikroinstalacji, szczególnie w regionach o dużym potencjale produkcji energii z wiatru” – dodał wiceminister Miłosz Motyka.

Zainstalowana moc elektryczna siłowni wiatrowej może wynosić od 1 kW do 20 kW, przy czym program zakłada dofinansowanie nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW.

Dofinansowanie będzie udzielane do magazynu energii o pojemności minimalnej 2 kWh i wyniesie nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.

W ramach programu „Moja elektrownia wiatrowa” wysokość konstrukcji małej turbiny wiatrowej nie może przekroczyć 30 m. Finansowanie programu „Moja Elektrownia Wiatrowa” pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego (FM).

Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie: https://mojaelektrowniawiatrowa.gov.pl


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI