20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

Prawie 400 mln zł na rozwój umiejętności cyfrowych Polaków

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłosiły pięć nowych konkursów na dofinansowanie szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji cyfrowych Polaków.

Wspomniane konkursy są skierowane do:
– nauczycieli przedszkolnych,
– nauczycieli szkolnych,
– obywateli,
– urzędników,
– osób wykluczonych cyfrowo.

Wspomniane konkursy są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i przewidują wsparcie o łącznej wartości blisko 400 mln zł.

W dzisiejszych czasach umiejętności cyfrowe są nieodzowne. Bez względu na to, czy jesteśmy nauczycielami, urzędnikami, czy obywatelami korzystającymi z usług internetowych, musimy umieć sprawnie i bezpiecznie poruszać się w świecie technologii. Chcemy, aby każdy miał równy dostęp do wiedzy i umiejętności, które umożliwiają pełne uczestnictwo w nowoczesnym społeczeństwie. Inwestycje w technologię to inwestycje w przyszłość naszego kraju” – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier minister cyfryzacji.

Obecnie coraz więcej aspektów życia codziennego, od bankowości, przez zakupy, aż po załatwianie spraw urzędowych, przenosi się do sfery online. Niedostateczna znajomość technologii cyfrowych może prowadzić do wykluczenia z tych podstawowych obszarów, co ma poważne konsekwencje dla Polaków. Brak odpowiednich kompetencji cyfrowych ogranicza nie tylko zdolność Polaków do efektywnego korzystania z nowoczesnych narzędzi i usług, ale również wpływa na ich konkurencyjność na rynku pracy” – powiedział Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji.

Kto może składać wnioski?

Wnioskodawcami mogą być:
– organizacje pozarządowe,
– jednostki samorządu terytorialnego,
– instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub kulturalną,
– szkoły wyższe.

Zainteresowane podmioty mogą tworzyć partnerstwa, aby wspólnie realizować projekty szkoleniowe.

Szkolenia, które będą dofinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy będą skierowane do następujących grup:

1. Osoby wykluczone cyfrowo.

Program szkoleń skierowany będzie do obywateli, którzy mają małe lub żadne umiejętności cyfrowe. Uczestnicy tych zajęć będą mogli znacząco zwiększyć swoje kompetencje w zakresie obsługi komputera i efektywnego korzystania z internetu.

Budżet: 93.775.142,18 zł.

2. Nauczyciele wychowania przedszkolnego.

Celem projektu jest stworzenie szkoleń, które umożliwią nauczycielom przedszkoli lepsze wykorzystanie technologii cyfrowych podczas pracy z dziećmi. Szkolenia będą skupiać się na praktycznych narzędziach i strategiach, które pomogą pedagogom w tworzeniu angażujących zajęć, rozwijających umiejętności dzieci w zakresie korzystania z technologii.

Budżet: 112.871.449,23 zł.

3. Nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem projektu jest zapewnienie nauczycielom profesjonalnych szkoleń, które umożliwią im skuteczne wykorzystanie technologii cyfrowych w procesie nauczania. Szkolenia te obejmują również przekazywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci i radzenia sobie z zagrożeniami cyfrowymi. Dzięki temu programowi nauczyciele  lepiej  przygotują uczniów do życia w erze cyfrowej.

Budżet: 25.517.822,39 zł.

4. Obywatele.

Celem programu jest nauczenie uczestników korzystania z usług internetowych, załatwiania spraw urzędowych online, obsługi komputera oraz bezpiecznego korzystania z internetu. Podczas szkoleń uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę i umiejętności, które pomogą im sprawnie poruszać się w wirtualnym świecie oraz zwiększą ich kompetencje w obszarze nowoczesnych technologii.

Budżet: 95 635 234,19 zł.

5. Urzędnicy.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone szkolenia dla urzędników, aby podnieść jakość  obsługi obywateli, usprawnić codzienne obowiązki oraz zwiększyć efektywność pracy za pomocą nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Oferta dostosowana jest do różnych potrzeb uczestników, zapewniając kompleksowe wsparcie w rozwoju zawodowym urzędników.

Budżet: 62 721 768,77 zł.

Szczegółowe informacje na temat naborów wniosków można znaleźć na stronie CPPC.

Termin składania wniosków upływa 14 sierpnia 2024 r.


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI