20.8 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca, 2024

900 mln zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. NFOŚiGW prowadzi nabory wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) prowadzi nabory wniosków o dofinansowanie projektów poprawy efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej wraz z instalacją odnawialnych źródeł energii (OZE). Nabory odbywają się w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko” (FENX.01.01). Pula środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w naborze konkurencyjnym wynosi pół miliarda zł, a w trybie niekonkurencyjnym – 400 milionów zł.

W przypadku inwestycji w budynkach zabytkowych, do naboru mogą przystąpić państwowe jednostki budżetowe, szkoły wyższe, administracja rządowa oraz nadzorowane lub podległe jej organy i jednostki organizacyjne, w tym szpitale i przychodnie.

W przypadku budynków mieszanych i nie będących zabytkami o dotacje mogą ubiegać się tylko państwowe jednostki budżetowe.

Dotacje będą przyznawane na inwestycje dotyczące m.in.:
– ocieplenia budynków,
– wykorzystania technologii odzysku ciepła,
– przyłączenia do sieci ciepłowniczej,
– instalacji OZE,
– wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne,
– modernizacji systemów wentylacji i klimatyzacji.

Wspierane będą także elementy niewynikające z audytów energetycznych, jeżeli projekty realizują szersze cele Europejskiego Zielonego Ładu, w tym unijnej strategii Fali Renowacji.

Dotyczy to w szczególności rozwiązań przyczyniających się do zwiększenia powierzchni zielonych i rozwoju elektromobilności, np. punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Możliwy będzie też montaż urządzeń do magazynowania energii oraz infrastruktury związanej z dostępnością, w tym podjazdów dla osób niepełnosprawnych.

W projekcie możliwe jest także sfinansowanie wydatków na podnoszenie społecznej świadomości ekologicznej.

Wszystkie prace przewidziane w ramach składanych projektów muszą zostać zrealizowane do końca 2029 roku.

Obowiązująca wersja Szczegółowego opisu priorytetów programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 nie przewiduje ani minimalnej ani maksymalnej kwoty dofinansowania projektu dla działania FENX.01.01.

Warunkiem umożliwiającym złożenie wniosków o dofinansowanie projektów w ramach niekonkurencyjnego sposobu wyboru jest zidentyfikowanie jednostki przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Termin składania wniosków upływa 30 września 2024 r. o godz. 15:00.

Szczegółowe informacje na temat naborów można znaleźć na stronie NFOŚiGW:

nabór konkurencyjny FENX.01.01-IW.01-004/24

nabór niekonkurencyjny FENX.01.01-IW.01-005/24


SOCIAL MEDIA

43,704PolubieńLubię
717ObserwującychDołącz do nas

Najnowsze

AKTUALNOŚCI