⚙️ ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ UCZNIÓW PRZEDMIOTAMI ŚCISŁYMI
⚙️ 275.000 zł.
Trwa IX edycja programu edukacyjnego dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6 szkół podstawowych „Być jak Ignacy”. Hasłem tegorocznej edycji programu jest „Potęga Wody”, co oznacza, że koncentruje się ona na fascynującym świecie wody, jej właściwościach, roli w przyrodzie oraz zjawiskach związanych z jej wykorzystaniem.
Organizatorzy i patroni programu
Program jest organizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy z firmą Smart_Lab Przemysław Mietlarek.
Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej oraz patronatem medialnym Polskiego Radia.
Cel programu
Program „Być jak Ignacy” ma na celu promowanie nauki i innowacji w duchu patrona Fundacji, Ignacego Łukasiewicza. Jest to unikalna inicjatywa edukacyjna, która łączy w sobie elementy nauk przyrodniczych, technologii oraz STEM z realizacją pierwszych projektów naukowych.
Program stawia na rozwijanie ciekawości poznawczej, kreatywności oraz umiejętności praktycznych uczniów poprzez angażujące i interaktywne zajęcia oraz uwielbiane przez dzieci eksperymenty.
Potęga wody – nauka wraca w ręce … dzieci!
W tym roku akcja wystartowała pod hasłem „Potęga wody”. Program ma zachęcić dzieci do poznawania wyjątkowych właściwości niezwykłej molekuły o prostym wzorze H2O.
Uczestnicy dowiedzą się, jak możemy ją wykorzystywać, jakim prawom i przemianom podlega i jak ogromne ma znaczenie dla nas wszystkich. Przeprowadzą przy tym wiele wciągających eksperymentów.
Łącznie przygotowano aż 5 ciekawych tematów mini-projektów badawczych oraz – po raz pierwszy – dodatkowy etap związany z realizacją autorskiego projektu badawczego.
Materiały edukacyjne dla uczestników
W programie „Być jak Ignacy” materiały zostały dostosowane do poziomu nauczania w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III oraz IV-VI.
Dla każdej z grup przygotowano zestawy materiałów edukacyjnych dostępnych online. Zajęcia w programie mają charakter interdyscyplinarny.
Wśród zagadnień pojawia się wiele zabaw edukacyjnych, efektownych doświadczeń oraz wyzwań w postaci tworzenia własnych pomocy naukowych.
W tym roku Fundacja PGNiG wspiera uczniów i nauczycieli w pracy metodą projektu, w czym pomogą specjalne webinary szkoleniowe.
Uczestnictwo w programie polega na założeniu koła naukowego w szkole oraz realizacji 5 miniprojektów badawczych na podstawie materiałów edukacyjnych oraz na tworzeniu własnego autorskiego projektu badawczego.
Praca konkursowa
Efektem finalnym pracy grup jest praca konkursowa polegająca na stworzeniu filmu z przeprowadzonego autorskiego projektu badawczego związanego z szeroko pojętą tematyką wody.
Nagrody
Do zdobycia są nagrody pieniężne dla szkół i nauczycieli oraz nagrody rzeczowe dla uczniów o łącznej wartości ponad 275.000 zł.
Laureatami programu będą zespoły, które zebrały największą ilość punktów. Zwycięskie szkoły w otrzymają również prestiżowy tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego”, a najlepszy zespół otrzyma tytuł „Szkoły Roku”.
Termin realizacji zajęć
Program zakłada realizację zajęć od początku października 2024 r. do końca kwietnia 2025 r.
Zapisy do programu
Zapisy do programu są otwarte od 2 września 2024 roku. Aby zgłosić szkołę do udziału w programie, wystarczy odwiedzić stronę internetową Programu i wypełnić formularz rejestracyjny.
Szczegółowe informacje o programie
Szczegółowe informacje o programie „Być jak Ignacy. Potęga Wody” można znaleźć TUTAJ oraz na profilu programu na Facebooku.
- Tak
- Nie
- zaliczka
- Szkoła
- dotacja
- nagroda