✏️ GRANTY NA DZIAŁANIA W SEKTORZE EDUKACYJNYM I MŁODZIEŻOWYM ✏️
Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu terminu naboru w jesiennej rundzie programów Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności (EKS) do 8 października 2024 roku. Decyzja została podjęta w związku z poważnymi powodziami, które miały miejsce na terenie kilku krajów Europy Środkowej, co mogło wpłynąć na możliwość realizacji projektów oraz złożenia wniosków przez potencjalnych beneficjentów.
Erasmus+
Nowy termin dotyczy wszystkich działań w sektorze edukacyjnym i młodzieżowym, które początkowo miały datę końcową 1 października.
Działania objęte przedłużeniem terminu w programie Erasmus+ to:
– Akredytacje Erasmus w sektorach: Edukacja dorosłych (KA120-ADU), Edukacja szkolna (KA120-SCH), Kształcenie i szkolenia zawodowe (KA120-VET), Młodzież (KA150-YOU).
– Projekty krótkoterminowe na mobilność uczniów i pracowników w sektorach: Edukacja dorosłych (KA122-ADU), Edukacja szkolna (KA122-SCH), Kształcenie i szkolenia zawodowe (KA122-VET).
– Mobilność młodzieży (KA152-YOU).
– Mobilność pracowników młodzieżowych (KA153-YOU).
– Działania na rzecz uczestnictwa młodzieży (KA154-YOU).
– Działania inkluzyjne DiscoverEU (KA155-YOU).
– Mobilność pracowników sportowych (KA182-SPO).
– Partnerstwa na małą skalę w sektorach: Edukacja dorosłych (KA210-ADU), Edukacja szkolna (KA210-SCH), Kształcenie i szkolenia zawodowe (KA210-VET), Młodzież (KA210-YOU).
– Partnerstwa współpracy w sektorach: Edukacja dorosłych (KA220-ADU), Szkolnictwo wyższe (KA220-HED), Edukacja szkolna (KA220-SCH), Kształcenie i szkolenia zawodowe (KA220-VET), Młodzież (KA220-YOU).
Europejski Korpus Solidarności
Podobnie jak w przypadku programu Erasmus+, zmiana terminu naboru obejmuje wszystkie działania realizowane w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS). Nową datą składania wniosków jest 8 października 2024 r. Przedłużenie dotyczy m.in. projektów wolontariatu (ESC51-VTJ) oraz projektów solidarnościowych (ESC30-SOL).
Klauzula siły wyższej – wsparcie dla projektów napotykających trudności
Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności wprowadziła również możliwość zastosowania tzw. klauzuli siły wyższej dla projektów napotykających trudności w związku z powodziami.
Klauzula ta umożliwia m.in. przesunięcie terminu składania raportów końcowych z realizacji projektów. Beneficjenci, których działania zostały dotknięte skutkami powodzi, mogą wystąpić o zawieszenie grantu lub jego części, jeśli wyjątkowe okoliczności uniemożliwiają lub znacznie utrudniają realizację projektu.
Szczegółowe informacje
Szczegółowe informacje o programach można znaleźć na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która pełni rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.